PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

1000 zł kary za sprzedaż przeterminowanej o ponad 2 lata oliwy

Autor: www.dlahandlu.pl 22 stycznia 2015 10:48

Wielkopolska Inspekcja Handlowa ukarała sieć Carrefour kwotą 1000 zł. Podczas kontroli marketu przy ul. Granicznej w podpoznańskim Swarzędzu inspektorzy zbadali produkt - MELISSA Olive Oil Extra Virgin Ekstra oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Pracownicy Inspekcji ustalili, że na pierwotnie naklejonej na butelce kontretykiecie, naniesiono kolejną oznakowaną datą „najlepiej spożyć przed 30-04-2014”, natomiast po jej usunięciu, w treści etykiety pierwotnej widoczne było, częściowo poddane próbie usunięcia, oznaczenie datą „najlepiej spożyć przed 01-09-2011”.

Sieć Carrefour  poinformowała organ prowadzący postępowanie o tym, że podjęła stosowne kroki w celu poinformowania dostawcy o kwestionowanym sposobie oznakowania produktu. Dodatkowa etykieta nie została naklejona przez pracowników Carrefour Polska.

- Oceniając stopień szkodliwości z punktu widzenia rodzaju reguł naruszonych ostrożności, należy stwierdzić, że jest to najwyższy stopień szkodliwości czynu w stwierdzonych nieprawidłowościach, ponieważ do obrotu wprowadzony został produkt zafałszowany. Przedsiębiorca, oferując w swej placówce handlowej produkt, w którego pierwotne oznakowanie ingerowano, w istotny sposób naruszył interesy konsumenta wprowadzanego w tej sytuacji w błąd. Konsument pozostawał w przekonaniu, iż dokonuje zakupu produktu zachowującego pożądane właściwości, ze względu na aktualny termin przydatności do spożycia. Stopień zawinienia kontrolowanego w przypadku produktu zafałszowanego, należałoby określić jako niedbalstwo. Kontrolowany nie przewidywał, że popełni czyn zabroniony, choć powinien i mógł to przewidzieć. Powinien wiedzieć, iż kontrola produktów pochodzących od dostawców, powinna być szczegółowa, tak aby oznakowanie posiadanych w ofercie produktów zawierało pełną, rzetelną i jednoznaczną informację o terminie przydatności do spożycia - czytamy w uzasadnieniu do decyzji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • lew 122 2015-02-04 06:06:22

  Podobnie jak afera z nazwą "żołądkowa gorzka"

  kary zastosowano do sprzedawcy finalnego.

  Proszę sięgnąć głębiej i poszukać jaką karę nałożono na dystrybutora i czy jest ona proporcjonalna do ilości zafałszowanego towaru.Przypuszczam że mandat nałożony na mały sklep sklep i 3 butelki byłaby 1000 zł

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,39

 • Śr

  1,67

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane