15 sierpnia obowiązuje zakaz pracy. Czy PIP skontroluje sklepy?

Autor: Rzeczpospolita 6 sierpnia 2017 16:15

Zakaz pracy w handlu w święta obowiązuje w Polsce już 10. rok. Mimo to wielu pracodawców wciąż ma problemy z jego przestrzeganiem. Grozi za to do 30 tys. zł grzywny - czytamy w Rzeczpospolitej.

Ubiegłoroczne zapowiedzi o zmasowanych kontrolach 15 sierpnia wielu pracodawców zignorowało. Przepis o zakazie pracy w święto złamał wtedy co piąty sprawdzony mały sklep. PIP ujawniła 485 wykroczeń przeciw prawom pracownika, 111 osób ukarała mandatami na łączną kwotę ponad 120 tys. zł, a do sądu skierowała 7 wniosków o ukaranie. Podczas kolejnej takiej akcji przeprowadzonej 11 listopada nieprawidłowości było już znacznie mniej.

Nie wiadomo, czy w tym roku PIP ponowi akcję kontroli placówek handlowych. Jednak nawet przy braku „nalotu" pracodawca nie może się czuć bezpiecznie. Inspekcja ma wiele możliwości, aby ustalić, czy doszło do złamania przepisu o zakazie pracy w handlu w święto.

Za nieprzestrzeganie prawa PIP może nałożyć mandat od 1 tys. zł do 2 tys. zł. W przypadku recydywy jest to 5 tys. zł. Inspektor może też skierować wniosek do sądu, a wtedy pracodawcy grozi do 30 tys. zł grzywny.

Całość w Rzeczpospolitej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane