2 mld zł obrotu Eurocashu będzie opodatkowane. Spółka zapowiada akwizycje

Autor: PAP 22 sierpnia 2016 12:45

2 mld zł obrotu Eurocashu będzie opodatkowane. Spółka zapowiada akwizycje Fot. za Eurocash.pl

Członek zarządu Eurocash, Jacek Owczarek, spodziewa się, że po wynikach I półrocza rynek obniży oczekiwania co do wyników całorocznych. Ocenia, że presja na sprzedaż LFL w Cash&Carry będzie się utrzymywać w III kwartale.

- W dalszym ciągu czujemy presję deflacyjną na ceny hurtowe, szczególnie w produktach mleczarskich, świeżych, ale też i w piwie. Jednocześnie, efekt pobudzenia popytowego w postaci programu 500+ na razie omija segment małych i średnich niezależnych sklepów w Polsce. Paradoksalnie w krótkim terminie wzmocniono zorganizowany handel, głównie dyskonty - powiedział PAP Owczarek.

Eurocash nie jest zadowolony ze sprzedaży lipcowej.

Trendy lat poprzednich niekoniecznie znajdują potwierdzenie w trendach tego roku. Lipiec w wielu segmentach jest najlepszym miesiącem sprzedażowym, a w tym roku nie był - był relatywnie słaby pod względem sprzedaży. Z uwagi na dość chłodne lato obserwujemy niższy popyt na napoje i piwo - powiedział Owczarek.

Problemem grupy w II kwartale był notujący dalsze spadki LFL segment Cash&Carry.

- W drugim kwartale zabrakło nam wystarczającego wzrostu sprzedaży. Presja cenowa i efekt kanibalizacji po otwarciach nowych hurtowni w ubiegłym roku przełożyła się na spadek sprzedaży porównywalnej – LFL było ujemne w Cash&Carry. Sprzedaż LFL do sklepów zrzeszonych w sieci abc urosła o ponad 2 proc., ale sprzedaż do niezależnych klientów spadła ponad 3 proc. Pozytywne natomiast jest to, że zyskaliśmy udziały rynkowe, jako Grupa rośliśmy szybciej niż rynek - powiedział Owczarek.

Myślę, że w trzecim kwartale nadal sprzedaż LFL w tym segmencie Cash&Carry będzie pod presją. Zatem w przypadku utrzymania się deflacji na cenach hurtowych cały rok może się zamknąć również na minusie" - dodał.

W II kwartale sprzedaż LFL dla stałej liczby hurtowni dyskontowych Eurocash Cash&Carry spadła o 1,28 proc., a w całym I półroczu spadek był na poziomie 2,57 proc.

Członek zarządu Eurocashu wskazał, że spółka ma też nadal problem z otwarciami Delikatesów Centrum.

- Jeśli chodzi o Delikatesy Centrum to zamknęliśmy więcej sklepów niż otworzyliśmy. Po pierwszym półroczu nasz bilans to minus 16 sklepów, w samym II kwartale minus 5. Wynikało to ze świadomie podjętych przez nas decyzji - pracujemy nad nowym modelem, który da lepsze warunki i dłuższe wsparcie finansowe naszym franczyzobiorcom, by ułatwić im otwarcie sklepów - wyjaśnił. Powinniśmy otworzyć w tym roku miedzy 60 a 80 sklepów Delikatesy Centrum - dodał.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane