20,3 mln zł przychodów Rank Progress w pierwszym półroczu br.

Autor: www.dlahandlu.pl 3 września 2013 13:16

20,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 12,4 mln zł zysku operacyjnego wypracowała Grupa Rank Progress w I półroczu 2013 roku. Na poziomie netto grupa wykazała 10,1 mln zł straty.

Zarząd podkreśla, że spółka wykazałaby 11,5 mln zł zysku netto, gdyby nie jednorazowe zdarzenie, które sprowadziło wynik pod kreskę. Niezależni rzeczoznawcy ocenili, że zmiana przeznaczenia ostatniego piętra Galerii Piastów z funkcji handlowej na rozrywką obniżyło wartość nieruchomości o 5 mln euro.

- Przeprowadziliśmy modernizację Galerii Piastów, dedykując zgodnie z przyjętą dla niej nową strategią, górną kondygnację na park rozrywki. Nie zgadzamy się z tak dużą skalą przeszacowania, ale nie mamy na decyzję biegłego żadnego wpływu. Przemodelowanie legnickiej galerii w format handlowo-rozrywkowy to przemyślany krok. W dłuższym horyzoncie zwiększy to atrakcyjność obiektu dla najemców i potencjalnych inwestorów - wyjaśnia Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Przeczytaj także:

Spółka w zakończonym półroczu oddała do użytku park handlowy w Grudziądzu i zrealizowała dużą część galerii Brama Pomorza w Chojnicach oraz średnioformatowego obiektu w Oleśnicy. Wraz z pozytywną zmianą wyceny pozostałych nieruchomości, głównie wskutek wzrostu kursu euro, pozwoliłoby to firmie rozpoznać w zysku 36,3 mln zł. Negatywny wpływ obniżenia wartości nieruchomości w euro sprawił jednak, że wynik na nieruchomościach wyniósł ostatecznie 15,7 mln zł.

Drugim kluczowym czynnikiem powodującym, że wynik netto nie osiągnął zakładanego poziomu były przesunięcia w realizacji parku handlowego w Krośnie, Mielcu i Pile. Nastąpiły one wskutek przeciągających się procedur odwoławczych w przypadku dwóch pierwszych lokalizacji. Jeśli chodzi o planowane śródmiejskiej centrum handlowe w Pile, to spółka postanowiła zgłosić projekt do programu JESSICA . - Ten unijny fundusz umożliwia pozyskanie refinansowania na projekty związane m.in. z rewitalizacją przestrzeni miejskiej. Z uwagi na korzyści płynące z potencjalnego uczestnictwa w programie, zdecydowaliśmy dostosować projekt do jego wymogów, a to wiązało się z koniecznością wystąpienia o nowe pozwolenie na budowę. W krótkim horyzoncie opóźni to inwestycję, ale w dłuższym może sprawić, że będzie ona bardziej opłacalna - tłumaczy Jan Mroczka.

Biorąc pod uwagę zaistniałe okoliczności oraz brak możliwości przewidzenia wpływu przeszacowań nieruchomości na wynik i tempa toczących się obecnie procedur administracyjnych, zarząd odwołał prognozę finansową na 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane