21 września Polska wdraża część handlową unijno-kandyjskiej umowy CETA

Autor: PAP 21 września 2017 10:14

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umowy CETA, możemy zyskać w eksporcie do Kanady z Polski dodatkowo ok. 450 mln USD. Będziemy bacznie obserwować, jak przez pierwszych sześć miesięcy przedsiębiorcy wykorzystują nowe możliwości - powiedział PAP wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński: Unia Europejska i Kanada podpisały umowę CETA 30 października 2016 r. Wyrażono wówczas także zgodę na tymczasowe stosowanie części handlowej. Natomiast 15 lutego 2017 r. Parlament Europejski poparł umowę, zamykając tym samym proces jej przyjmowania na poziomie Unii Europejskiej. Polski rząd podjął decyzję po szczegółowej analizie wszystkich aspektów możliwego wpływu CETA na obywateli, gospodarkę i rolnictwo.

21 września zostaną uruchomione mechanizmy zezwalające na eksport towarów do Kanady bez cła. Ale pełne wejście w życie CETA, w tym części inwestycyjnej i ochrony inwestycji (wyłączone z tymczasowego stosowania i leżące w kompetencjach państw członkowskich), będzie możliwe dopiero po akceptacji w drodze ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie.

Kiedy nasz parlament rozpocznie prace nad ratyfikacją umowy?

T.K.: Przed ratyfikacją będziemy chcieli się przekonać, jak w praktyce działa porozumienie w części handlowej. Spodziewamy się w związku z tym korzyści, wynikających z eliminacji barier celnych. Obecnie mamy nadwyżkę obrotów z Kanadą w wysokości ok. 0,4 mld euro. A zatem potencjalnie ta nadwyżka będzie jeszcze większa.

Czekamy też na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Belgia zgłosiła wniosek o zgodność CETA z prawem UE. Jej wątpliwości budzi m.in. System Sądu Inwestycyjnego (ICS). Spodziewamy się, że procedura przed Trybunałem może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy. Czyli proces ratyfikacji możemy rozpocząć w przyszłym roku. Do ratyfikacji będzie potrzebna akceptacja 2/3 posłów. Następnie zgodę będzie musiał wyrazić prezydent.

Co konkretnie zyskujemy dzięki CETA?

T.K.: Przede wszystkim polskie firmy zyskują dostęp do rynku, na którym konsumenci dysponują wyższymi dochodami, więc mamy możliwość sprzedaży naszych produktów na szerszy rynek i z większymi marżami. Umowa znosi niemal wszystkie cła i wiele barier pozataryfowych oraz liberalizuje handel usługami. Te ułatwienia nie obejmują jednak towarów i usług dla Polski wrażliwych, bo w tym zakresie liberalizacja w ramach umowy została ograniczona. Towary wrażliwe będą podlegać cłom przez okres siedmiu lat albo na ich import zostały otwarte bezcłowe kontyngenty. Najbardziej wrażliwe towary jak mięso drobiowe zostały całkowicie wyłączone z liberalizacji.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,54

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane