PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

332 mln euro zainwestowano w polskie nieruchomości handlowe

Autor: Jones Lang LaSalle, www.dlahandlu.pl 25 lipca 2011 12:39

W drugim kwartale 2011 roku wartość bezpośrednich inwestycji w nieruchomości handlowe w Europie osiągnęła 4,9 miliarda €. Skumulowana wartość inwestycji w bieżącym roku wyniosła 13,6 miliarda €, co oznacza 34% wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

Wiele rynków wschodzących odnotowało w tym kwartale wzrost aktywności inwestorów. Suma kapitału zainwestowanego w Rosji osiągnęła pułap 432 mln euro natomiast w Polsce 332 mln euro. Na wyniki te w dużej mierze złożyło się kilka znaczących transakcji, takich jak zakup Gorbushkin Dvoru i Centrum Handlowego Filion w Moskwie przez MTZ Rubin (278 mln euro) lub nabycie warszawskiego Centrum Handlowego Promenada (171 mln euro) przez Atrium.

Jeremy Eddy, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych EMEA w Jones Lang LaSalle komentuje: "Obecnie zainteresowanie inwestorów koncentruje się na głównych rynkach Europy: Francji i Niemczech. Spodziewamy się jednak, iż z końcem roku także Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej odnotują znaczący wzrost inwestycji. Inwestorzy kierujący się przede wszystkim wysokimi stopami zwrotu lokują kapitał na wschodzących rynkach Rosji i Turcji, na których przewidywany jest wzrost obrotów i czynszów jak również kompresja stóp kapitalizacji."

Centra handlowe są nadal najchętniej nabywanym typem aktywów. Obrót nimi stanowił 59 proc. całkowitego wolumenu transakcji inwestycyjnych w ubiegłym kwartale. Liczba znaczących umów zawartych w drugim kwartale 2011 roku wskazuje również na niesłabnące zainteresowanie inwestorów supermarketami.

Agata Sekuła, Dyrektor Działu Inwestycji na Rynku Nieruchomości Handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej w Jones Lang LaSalle powiedziała: „Drugi kwartał 2011 roku w Europie Środkowo-Wschodniej upłynął pod znakiem wzmożonego zainteresowania inwestorów sektorem handlowym. Polska a następnie Czechy są postrzegane przez inwestorów jako najbardziej atrakcyjne rynki. Pierwsza, znacząca transakcja jaką sfinalizowano na początku trzeciego kwartału 2011 to przejęcie centrum handlowego Olympia w Brnie przez joint venture ECE i Rockspring. Według naszych informacji wiele obiektów handlowych przeznaczonych na sprzedaż wyselekcjonowało już swoich potencjalnych nabywców. Negocjacje zakończą się prawdopodobnie w trzecim lub czwartym kwartale 2011 roku."

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    6,59

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane