PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

5 mln mkw. powierzchni w centrach handlowych potrzebuje modernizacji

Property News 11 czerwca 2014 22:28

Zmiany czekają 5 mln mkw. powierzchni handlowej. - Wiele polskich galerii zbudowanych przed laty będzie potrzebowało modernizacji. Ich wartość nieustannie maleje, a właściciele potrzebują zatrzymać ten niekorzystny trend - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Monika A. Dębska-Pastakia, prezes i partner Knight Frank.

Problematyczna z punktu widzenia starszych obiektów jest znaczna utrata wartości, wynikająca m.in. z przestarzałych technologii, trudnych do modyfikacji przestrzeni czy też ogólnego zaniedbania inwestycji. - Takie projekty potrzebują dziś wartości dodanej. Potrzebują nowej koncepcji, która pozwoli im na ponowne przyciągnięcie klientów, najemców, a także na zwiększenie zadowolenia ze strony właścicieli - tłumaczy Dębska-Pastakia.

Jak wynika z danych Knight Frank, pod znakiem zapytania stoi przyszłość obiektów o łącznej powierzchni 5 mln mkw. Chodzi o inwestycje zrealizowane przed 2005 rokiem - czyli I i II generacji. Do tej pory remonty przeszła niewielka ich liczba. - Taka potrzeba pojawia się na rynku. Najczęściej dawne centra handlowe były lokowane w bardzo dobrych lokalizacjach, mają do dziś wierną klientelę i są rozpoznawalne - tłumaczy prezes Knight Frank.

Problematyczna z punktu widzenia zarządców centrów handlowych staje się także konkurencja z nowoczesnymi placówkami. To ważne m.in. z punktu widzenia dość znaczącego nasycenia powierzchnią handlową największych polskich miast. Jednocześnie wszystkie obiekty muszą radzić sobie z olbrzymimi zmianami na rynku handlowym. - Rynek e-commerce już teraz w olbrzymi sposób wpływa na rynek handlu tradycyjnego. W Polsce nie jest to widoczne tak dobrze, jak chociażby w Wielkiej Brytanii - dodaje w rozmowie z Propertynews.pl Dębska-Pastakia.

Jednocześnie, jak ocenia Monika Dębska-Pastakia, najbliższe miesiące przyniosą interesujące wydarzenia na rynku inwestycyjnym. - Obecnie widzimy bardzo duże zainteresowanie wieloma obiektami handlowymi ze strony międzynarodowych podmiotów. Do końca roku może zatem zostać podpisanych kilka dużych transakcji - komentuje prezes Knight Frank w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane