62 proc. przedsiębiorstw odczuwa presję płacową

Autor: Bankier.pl 26 stycznia 2017 19:09

Najniższe bezrobocie od 25 lat, największa presja płacowa od 8 lat oraz największe planowane podwyżki od 2008 roku dotykające 1/4 pracowników - tak charakteryzuje rynek pracy portal Bankier.pl, powołując się na raport NBP.

Zdecydowaną poprawę na rynku pracy zapowiada Narodowy Bank Polski w cokwartalnym raporcie o kondycji sektora przedsiębiorstw. Z przeprowadzonych badań wynika, że w I kwartale 2017 przedsiębiorstwa zapowiadają wzrost zatrudnienia oraz płac. 

Średni planowany wzrost wynagrodzenia w przedsiębiorstwach to 5,7%. To więcej niż w poprzednich kwartałach. I co ważne, wyższy niż obecna inflacja. Oznaczać to będzie realny wzrost płac dla pracowników. 

Przedsiębiorcy nie planują wzrostu płac kosztem poziomu zatrudnienia. Firmy, które deklarują chęć podwyżek, rzadziej deklarują zmniejszanie liczby pracowników od pozostałych firm.

Bardzo wyraźnie rośnie presja płacowa w przedsiębiorstwach. Odczuwa ją już 62% przedsiębiorstw.

Najwyższy wzrost zatrudnienia przewidywany jest w usługach, transporcie oraz przemyśle przetwórczym. Wyjątek stanowi handel detaliczny. Tu możliwy jest niewielki spadek zatrudnienia.

Więcej na Bankier.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8398

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane