72. proc. Polaków uważa, że w razie utraty pracy znajdzie nową w 6 miesięcy

wnp.pl 15 kwietnia 2015 10:54

Dawno już nie obserwowano takiego optymizmu na rynku pracy. Z Monitora Rynku Pracy wynika, że 72 proc. Polaków uważa, że w razie konieczności, znajdzie pracę porównywalną do obecnej w okresie maksymalnie 6 miesięcy.

Również wiara w znalezienie jakiejkolwiek pracy wzrosła o 5 pkt. proc. do poziomu 81 proc. - Przekonanie o łatwości zdobycia nowej pracy jest tak wysokie, że po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba Polaków aktywnie poszukujących pracy spadła do wyniku jednocyfrowego - 9 proc. Jeszcze rok temu było to 17 proc. Teraz oceniamy, że wystarczy się "rozejrzeć za pracą" by ją zdobyć - twierdzi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych w Randstad.

Obecnie 45 proc. respondentów wskazuje motywację do popraw warunków pracy jako powód jej zmiany. Oznacza to, że sami oceniamy kondycję rynku pracy, jako na tyle stabilną i pozytywną, że zwiększa się nasz poziom bezpieczeństwa. Dostrzegamy w tej sytuacji szansę na podniesienie własnej pozycji zawodowej i poprawę warunków życia - podkreśla Agnieszka Bulik.

Optymizm wynika z poprawiającej się sytuacji gospodarczej. - Pozytywne sygnały płyną m.in. z sektora przemysłowego w ramach badania wskaźnika PMI. W marcu dwudziesty miesiąc z rzędu wzrósł poziom zatrudnienia. Ponadto tempo tworzenia miejsc pracy przyspieszyło czwarty miesiąc z rzędu i wyrównało rekord badań zarejestrowany w styczniu 2014 roku. Możemy zatem spodziewać się dalszego wzrostu popytu na pracę. To przełoży się na wzrost presji płacowej. Z kolei wzrost wynagrodzeń, przy uwzględnieniu faktu, że podstawowym powodem zmiany pracy dla respondentów była chęć poprawy warunków pracy, z pewnością przełoży się też na wzrost rotacji pracowników - twierdzi Grzegorz Baczewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie kolejny kwartał powiększa się grupa osób, dla których obecna sytuacja wiąże się z poczuciem ryzyka utraty pracy. Udział osób poważnie obawiających się utraty pracy zmalał na rzecz umiarkowanie obawiających się, jednak łącznie obecnie już 36 proc. badanych ocenia, że nie ma pewności, czy będzie mogło utrzymać obecną posadę przez najbliższe półrocze. W porównaniu do minionego kwartału odsetek ten wzrósł o 3 punkty procentowe. - Najczęściej obawy zgłaszają najmłodsi i najstarsi pracownicy - wskazuje Agnieszka Bulik. - Jednak należy zauważyć, że nawet w grupie trzydziestolatków poziom obaw o możliwość utraty miejsca pracy sięga 30 proc. - dodaje ekspertka. Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu rynekpracy.org komentując wyniki badania wskazuje na fakt, że polski rynek pracy był i pozostanie w przewidywalnej przyszłości rynkiem pracodawców, czyli takim, na którym ci ostatni w relacji z zatrudnionymi mają mocniejszą kartę przetargową. - Wynika to z ciągle relatywnie wysokiego bezrobocia - w metodyce Eurostatu stopa wynosi w Polsce 8 proc., a w Niemczech - 4,7 proc., słabego uzwiązkowienia (ledwie 15 proc. zatrudnionych Polaków należy do związków zawodowych, w Finlandii - 80 proc.) i mikrej osłony socjalnej w przypadku lądowania na bezrobociu, bo tylko kilkanaście procent polskich bezrobotnych ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych, który nie sięga nawet tysiąca złotych i wypłacany jest 6 lub 12 miesięcy. Nic więc dziwnego, że boimy się utraty pracy - twierdzi Łukasz Komuda. .

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • hjnmnhgf 2016-02-12 22:19:23

  nie ma w tym nic trudnego raczej..wystarczy zalezc odpowiednia oferte dla siebie chociazby przez strone internetowa np. gowork.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,59

 • Śr

  14,83

 • Min

  9,45

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane