9 na 10 jaj sprzedawanych w Polsce pochodzi z chowu klatkowego

Autor: Rzeczpospolita 30 marca 2018 08:56

9 na 10 jaj sprzedawanych w Polsce pochodzi z chowu klatkowego Fot. Shutterstock.com

Dziewięć na dziesięć jaj sprzedawanych w Polsce pochodzi od kur chowanych w klatkach, a nie od szczęśliwszych niosek z wolnego wybiegu. I długo to się nie zmieni, bo dla klientów liczy się tylko cena - sugeruje Rzeczpospolita.

Na ostatnie tygodnie przed Wielkanocą przypada jedno z dwóch świąt producentów jaj (drugi szczyt to Boże Narodzenie). Do koszyków, zarówno sklepowych, jak i tych ze święconką, trafiają głównie jaja z chowu klatkowego. Ekologia w tej dziedzinie wciąż przegrywa z oszczędnością konsumentów.

Wiele sieci handlowych chce od 2025 r. wycofać jaja klatkowe ze sklepów. Tak zdecydowały: Jeronimo Martins, Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł, Stokrotka. Ale też np. sieć hoteli Orbis. Mimo to za osiem lat nadal dobrze ponad połowa jaj w Polsce będzie pochodziła z chowu klatkowego – wynika z badania Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Najwięcej jaj ściółkowych kupują Niemcy, Austria, Szwecja czy Holandia. Do „krajów jaj klatkowych" należy Polska wraz Litwą i Portugalią. „Jaja od szczęśliwych kur" to na polskich półkach wciąż nisza, zaledwie 2,4 proc. pochodzi z wolnego wybiegu (czyli od kur wychodzących na zewnątrz), a 9 proc. to jaja ściółkowe.

Całość w Rzeczpospolitej

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3903

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane