PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

95 proc. środków zainwestowanych w polskie nieruchomości w 2012 r. pochodziło z zagranicy

Property News 31 maja 2013 12:01

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest dla funduszy jednym z najatrakcyjniejszych rynków inwestycyjnych w Europie. W ubiegłym roku wartość transakcji zawartych w Polsce wzrosła trzeci rok z rzędu, osiągając wielkość 2,8 mld euro. Stanowiło to ok. 75 proc. wartości wszystkich transakcji w Europie Środkowej.

 O szczególnej popularności naszego rynku świadczy również fakt, że aż 95 proc. środków zainwestowanych w polskie nieruchomości komercyjne w 2012 r. pochodziło z zagranicy - mówi Łukasz Lorencki z Cushman & Wakefield.

Źródłem siły polskiego rynku nieruchomości komercyjnych są jego stabilność oraz płynność minimalizujące ryzyko wyjścia z inwestycji. - Najlepiej widać to w sektorze najlepszych nieruchomości, cieszącym się największym zainteresowaniem inwestorów, ale jest również zauważalne w przypadku nieruchomości drugorzędnych, które stanowiły istotną część ubiegłorocznego wolumenu transakcji - przekonuje Lorencki.

Pozytywny klimat wokół polskich nieruchomości zawdzięczamy przede wszystkim stabilnej koniunkturze gospodarczej, która jako jedyna w Unii Europejskiej notowała coroczny dodatni wzrost PKB od 2008 r. Jednak zdaniem Łukasza Lorenckiego ryzyko osłabienia gospodarczego jest równocześnie największym zagrożeniem dalszego wzrostu rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. - Grozi ono z jednej strony istotnym zmniejszeniem się wolumenu i liczby transakcji, jak również spadkiem cen, szczególnie poza sektorem najlepszych nieruchomości - uważa.

Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła w I kw. ok. 625 mln euro wobec 818 mln euro w I kw. 2012 r. i 1.628 mln euro w IV kw. 2012 r. - Mimo spadku wolumenu transakcji w pierwszym kwartale, w żadnym wypadku nie można mówić o osłabieniu aktywności inwestycyjnej na polskim rynku nieruchomości. Gdyby nie ubiegłoroczna, dość niestandardowa transakcja zakupu Złotych Tarasów za 475 mln euro, mówiono by o prawie dwukrotnym wzroście wolumenu transakcji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. - mówi przedstawiciel Cushman & Wakefield.

Dodaje, że ze względu na szereg umów przedwstępnych ogłoszonych w ostatnich miesiącach wolumen inwestycji w kolejnym kwartale powinien utrzymać się na obecnym, wysokim poziomie. Sprzyjać temu będzie również prognozowana w drugiej połowie roku poprawa koniunktury, która może przyczynić się do wzrostu zainteresowaniami nieruchomościami drugorzędnymi oraz tymi położonymi w mniejszych miejscowościach. - Dzięki utrzymaniu się dotychczasowej aktywności inwestycyjnej wielkość rynku w całym 2013 r. powinna być zbliżona do ubiegłorocznego poziomu - przekonuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • padlin 2014-07-14 11:41:14

  Potencjał to jest ogromny, tylko zobaczcie - jartom.com/nieruchomosci/Hale-magazynowe-z-zapleczem-socjalno-biurowym-Trzebnica-2639ahis,15,hale,mt,s,0,,,-- skąd wziąć na takie przejęcia środki? Tj. dopiero problem.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,92

 • Min

  0,65

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane