99,99 proc. zysków Lidla w Czechach jest przesyłanych do Niemiec?

Autor: dlahandlu.pl na podstawie raportu IGO 31 marca 2017 14:22

99,99 proc. zysków Lidla w Czechach jest przesyłanych do Niemiec? Fot. za Shutterstock.com

Nowy raport organizacji pozarządowych z Europy Środkowo-Wschodniej pokazuje, że spółki działające w naszym regionie wpłacają do budżetów państw mniej podatku dochodowego niż zwykli obywatele. Instytut Globalnej Odpowiedzialności przygotował raport na ten temat. Publikacja wspomina, że Lidl w Czechach posiada dwóch partnerów: niemiecką spółkę Beteiligungs GmbH oraz czeską spółkę Lidl Holding s.r.o. Organizacja dotarła do umowy spółki zawartej pomiędzy Beteiligungs a Lidl Holdings, która ujawniła, że istnieje umowa dotycząca podziału zysków, na mocy której 99,99% zysków Lidla w Czechach jest przesyłanych do Niemiec, a jedynie 0,01% pozostaje w Czechach.

Jak czytamy w raporcie Instytutu Globalnej Odpowiedzialności "Uciekające podatki", Węgry stały się regionalnym rajem podatkowym z 9% stawką podatku CIT,  w Bułgarii 10 największych spółek nie tylko nie wpłaciło podatku, ale wręcz zostało przez rząd dofinansowane w ramach ulg i wyrównań podatkowych. W Słowenii spółka Gorenje od 10 lat nie zapłaciła podatku.

W Polsce już na etapie wybierania spółek do badania pojawił się problem. W porównaniu do innych państw, gdzie sprawozdania finansowe spółek dostępne są online, w Polsce nie wszystkie firmy zamieszczają swoje dane w internecie. Oznacza to, że w naszym kraju nie mamy pełnego obrazu tego, jak największe przedsiębiorstwa płacą podatki.Podatek dochodowy od osób prawnych w naszym kraju stanowi 5,3% wszystkich uiszczanych podatków. Procentowo mniej do budżetu wnoszą tylko firmy na Węgrzech.

Nowy raport, którego IGO jest współautorem analizuje sytuacje podatkowe największych firm w sześciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Bułgarii, Słowenii oraz na Węgrzech i Łotwie. Dane zostały zebrane z baz OECD oraz sprawozdań finansowych 10 spółek z największym obrotem w każdym z krajów.

Jak podaje raport, Czechy były państwem osiągającym najlepsze wyniki w całej grupie w odniesieniu do:
1) kwot podatków pobieranych od spółek;
2) kwot podatku dochodowego od osób prawnych stanowiących procent całkowitych zwrotów podatkowych, oraz
3) kwot podatku dochodowego od osób prawnych stanowiących procent PKB, które były również najwyższe.
Był to jedyny kraj, który osiągnął w tym względzie wyniki wyższe niż średnia w OECD. 

Przeczytaj także:

W raporcie znalazł się opis sieci Lidl.

- Lidl w Czechach przybrał specjalną formę spółki: spółkę jawną (v.o.s.). W takiej formie spółka nie płaci podatków, a partnerzy są odpowiedzialni za uiszczanie podatku dochodowego. Taka forma spółki jest zazwyczaj zarezerwowana dla profesjonalistów prowadzących swoje firmy, takich jak architekci, prawnicy czy księgowi. Bardzo rzadko zdarza się, aby formę taką przyjmowała duże przedsiębiorstwo handlowe. Żadna inna analizowana przez nas spółka w żadnym z badanych krajów nie miała takiej struktury. Lidl w Czechach posiada dwóch partnerów: niemiecką spółkę Beteiligungs GmbH oraz czeską spółkę Lidl Holding s.r.o. Umowa spółki zawartej pomiędzy Beteiligungs a Lidl Holdings, ujawniła, że istnieje umowa dotycząca podziału zysków, na mocy której 99,99% zysków Lidl w Czechach jest przesyłanych do Niemiec, a jedynie 0,01% pozostaje w Czechach. Jednakże gdy zapytaliśmy o to spółkę, stwierdziła że niemiecki partner jest rezydentem podatkowym w Czechach i opłaca podatki w tym kraju. W roku 2014 dwóch partnerów zapłaciło 504 694 930 CZK (ok. 79 mln zł) podatków na rzecz rządu czeskiego, co jest równe stawce podatkowej wynoszącej 19,5% od zysków spółki - czytamy w raporcie.

Za rok finansowy 2014/2015 przychody Lidla w Czechach wyniosły 33,6 mld CZK, czyli ok. 5,36 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jaka Polska gdzie?? 2017-04-04 15:27:56

  Zawsze byliśmy Narodem w dupe kopanym więc jadą nas jak chcą dawniej nas strzelali teraz nie muszą robią to bez wysiłku w krawatach.

 • Debil 2017-04-04 15:25:36

  Ty Romek wypinasz się za Lidlem ??

 • Romek z Czech 2017-04-04 10:44:42

  Gdyby ktos przeczytal ten raport do konca, to zrozumialby ze Lidl jednak placi podatek wysokosci 19,5% zysku. Bzdury piszecie !  "Nasza badawcza dotarła do umowy spółki zawartej pomiędzy Beteiligungs a Lidl Holdings, która ujawniła, że

  istnieje umowa dotycząca podziału zysków, na mocy której 99,99% zysków Lidl w Czechach jest przesyłanych

  do Niemiec, a jedynie 0,01% pozostaje w Czechach.

  Jednakże gdy zapytaliśmy o to spółkę, stwierdziła, że niemiecki partner jest rezydentem podatkowym w Czechach i opłaca podatki w tym kraju. W roku 2014 dwóch partnerów zapłaciło 504 694 930 CZK podatków

  na rzecz rządu czeskiego, co jest równe stawce podatkowej wynoszącej 19,5% od zysków spółki."  zrodlo : igo.org.pl/wp-content/uploads/2017/03/Runaway_taxes_A4_PL.pdf

ZOBACZ WSZYSTKIE (6)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane