ABR Sesta: Polscy konsumenci nie chcą kupować wyłącznie polskich owoców i warzyw

www.portalspozywczy.pl 30 stycznia 2017 11:09

- Warzywa i owoce są promowane w sieciach handlowy w sposób ciągły. W zależności od gatunku oraz sezonowości, dany artykuł pojawia się w gazetkach w ciągu całego roku lub tylko w wybranych okresach. Pochodzenie owoców i warzyw ma mniejsze znaczenie i w zasadzie nie ma wpływu na częstotliwość promocji - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Marcin Dobek, wiceprezes ABR Sesta.

- Jest kilka sieci, które bardziej komunikują polskie pochodzenie produktów, możemy tu mówić nie tylko o podmiotach z polskim kapitałem, ale również z zagranicznym, np. Biedronka czy Kaufland. Sieci w większości korzystają z polskich dostawców warzyw i owoców, które oferują zarówno polskie, jak i zagraniczne produkty. Klienci znają sezonowość (tj. pory dojrzewania) poszczególnych owoców i warzyw, dlatego właśnie wtedy zwiększają swoje zakupy. Nie można jednak powiedzieć, że konsumenci chcą kupować tylko polskie produkty. W mojej ocenie, chcą próbować również innych egzotycznych warzyw i owoców. Nie mówimy tutaj o pomarańczach czy o grejpfrutach, ale np. o borówce amerykańskiej (z RPA, Chile, Hiszpanii), kokosach, gruszkach nashi (z Chin) czy papai. W większości sieci wychodzą na przeciw zainteresowaniu konsumentów, czyli zwiększają liczbę promocji całej kategorii, a więc i również tych bardziej egzotycznych warzyw i owoców - zapewnia Marcin Dobek.

Według danych ABR Sesta w 2015 roku warzywa i owoce były promowane ponad 10 000 razy, w 2016 roku liczba ta wzrosła do ponad 13 000 promocji.

Sieci handlowe częściej promują warzywa niż owoce. W 2015 owoce stanowiły 46 proc. promocji, warzywa 64 proc. Jednak już w 2016 ten odsetek delikatnie się zmienił, owoce stanowiły 48 proc., natomiast warzywa 62 proc. Różnica wynika głównie z szerokości asortymentu kategorii warzyw. Warzywa cechuje również mniejsza sezonowość niż owoce.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane