Administrator galerii handlowej odpowiada za ruchome schody

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 28 listopada 2013 10:06

Osobie, która upadła schodząc po niedziałających ruchomych schodach należy się odszkodowanie. Administrator galerii handlowej powinien uniemożliwić korzystanie z nich. Bo są zbyt wysokie, orzekł sąd - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prwanej".

Galeria handlowa w Ostródzie. Pracownica jednego z punktów usługowych jak co rano idzie do pracy. Schody ruchome, z których na co dzień korzysta tym razem nie działają. Mimo tego decyduje się zejść po nich. Niefortunnie potyka się i upada. Doznaje urazu. Teraz domaga się 20 tys. zł odszkodowania od towarzystwa ubezpieczającego galerię. Sąd II instancji uznał niedawno, że jej się ono należy, chociaż nie określił w jakiej wysokości - podaje "DGP".

O wyroku zadecydowała wysokość stopni schodów ruchomych. Wynosiła ona 23 cm. Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r., nr 75, poz. 690 ze zm.) wysokość stopni schodów w budynkach użyteczności publicznej nie może być większa niż 17,5 cm. Owszem, przepis ten odnosi się do schodów tradycyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, że skoro ich stopnie były wyższe od dopuszczonych w przepisach, to administrator powinien zadbać, aby użytkownicy z nich nie korzystali.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane