Adwokat o sporze Grycan vs. Lidl: Kluczowe jest czy podobieństwo opakowań może prowadzić do pomyłki

Autor: dlahandlu.pl 5 marca 2017 08:02

O komentarz odnośnie sporu pomiędzy marką Grycan a Lidlem o wygląd opakowań lodów Ballino poprosiliśmy Justynę Alchimionek, adwokat w kancelarii Pietrzak, Siekierzyński i Bogen, która specjalizuje się w prawie własności intelektualnej.

"Najprawdopodobniej firma Zbigniewa Grycana zarzuca Lidlowi dopuszczenie się czynu nieuczciwej konkurencji z art. 10 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który stanowi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest oznaczenie towarów lub usług albo jego brak, które może wprowadzić klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów.

Patrząc na porównywane opakowania lodów widać szereg podobieństw: kształt i rozmiary opakowania, złota kolorystyka wieczka, sposób umieszczenia wizerunku lodów na wieczku, czarna kolorystyka opakowania, umiejscowienie napisów, ich kolorystyka. Innymi słowy graficzne elementy spornych opakowań, nawet rozpatrywane w całości, jako kompozycja, noszą znamiona podobieństwa. Ciekawym może okazać się wyjaśnienie doboru takiej właśnie kolorystyki i kompozycji opakowania lodów Ballino przez Lidla.

Pytanie, na jakie będzie musiał odpowiedzieć sąd rozpatrujący tę sprawę dotyczy tego, czy występujące podobieństwa w porównywanych opakowaniach mogą prowadzić do ryzyka konfuzji wśród konsumentów, oraz czy umieszczone na opakowaniu logo marki własnej Lidla to ryzyko eliminuje. Zgodnie bowiem z orzecznictwem w sprawach dotyczących nieuczciwej konkurencji sąd powinien ocenić całość spornych opakowań występujących w obrocie, a nie jedynie koncentrować się na wybranych elementach opakowania" - wyjaśnia Justyna Alchimionek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,53

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane