PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ajenci sklepów mogą pracować w święta

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 22 kwietnia 2011 07:03

24 i 25 kwietnia obowiązuje zakaz pracy w handlu. W ten dzień pracować mogą tylko właściciele sklepów i ajenci sieci handlowych - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

 W świąteczną niedzielę i poniedziałek zamknięte będą hiper- i supermarkety oraz wszystkie inne placówki handlowe, które muszą zatrudniać pracowników. Otwarte mogą być jednak małe przyosiedlowe sklepy, prowadzone zazwyczaj jako rodzinny biznes. Dzieje się tak, gdyż przepisy nie zakazują handlu w święta, lecz jedynie pracy w placówkach handlowych

W święta handlować mogą właściciele sklepów, a także np. kwiaciarni, kiosków, straganów lub stoisk, przy których sprzedawane są towary. Zgodnie z prawem handel w święta mogą prowadzić też ajenci sieci handlowych. Nie są oni pracownikami, gdyż z właścicielem sieci łączy ich zazwyczaj umowa franczyzy, a nie stosunek pracy.

Inspektorzy pracy sprawdzają, czy właściciele placówek handlowych zatrudniają w takie dni osoby na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowy-zlecenia) i czy nie powinni zawierać z nimi umów o pracę. Jeśli uznają, że zleceniobiorcy wykonują w święta pracę identyczną jak pracownicy zatrudnieni na co dzień, mogą złożyć pozew do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz ukarać placówkę grzywną do maksymalnej wysokości 30 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane