Alfred Bujara: Nie ma uzasadnienia biznesowego dla pracy po północy

www.pulshr.pl 26 stycznia 2018 22:06

Alfred Bujara: Nie ma uzasadnienia biznesowego dla pracy po północy

- Doba pracownika handlu trwa tak naprawdę od północy do północy. I tu istnieje niebezpieczeństwo, że sklep będzie czynny w sobotę do 23 (a więc pracownik zdąży skończyć pracę przed północą), a potem praca może się rozpocząć 15 minut po północy w poniedziałek. Sieci zaczynają wykorzystywać tę okazję. My proponowaliśmy, by to była godzina piąta albo czwarta, aby ten pracownik miał naprawdę szansę nacieszyć się wolną niedzielą - mówi w rozmowie z nami Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ.

- Sieci, które będą otwierać swoje sklepy po północy z niedzieli na poniedziałek, wykażą się wyłącznie brakiem szacunku dla swoich pracowników. Nie ma żadnego uzasadnienia biznesowego dla takich działań - mówi.

Według naszego rozmówcy ogłaszane przez sieci handlowe podwyżki wynagrodzeń wcale nie są tak duże, jak się o nich mówi, ponieważ są uzależnione od wielu czynników - m.in. frekwencji czy wydajności pracowników. - Tak naprawdę w portfelu pracownika dużej poprawy nie ma - mówi.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wejdzie w życie 1 marca. Jest pan zadowolony z rozwiązań?

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność: - Tak, choć tylko częściowo, ponieważ nie wszystko, co proponowaliśmy, zostało uwzględnione. Ubolewam, że centra logistyczne i dystrybucyjne nie zostały objęte ustawą. W naszym projekcie chcieliśmy, aby te centra były czynne, ale aby praca w nich odbywała się za zgodą pracownika i by później otrzymywał on dzień wolny i 100 proc. dodatku. Nie jestem też zadowolony z faktu, że e-handel nie został objęty tą ustawą, ale rząd obiecał, że będzie w tym zakresie modyfikacja, więc czekamy.

Cieszy nas natomiast to, że jeżeli drobny sklepikarz będzie chciał mieć otwarty sklep w niedzielę, to będzie mógł, jeśli sam, jako właściciel stanie za ladą. Nie ma możliwości, aby pracowały w tym dniu osoby na umowach zleceniach czy samozatrudnione.

- Nikt nie będzie chodził boso z tego powodu, że nie kupi sobie butów w niedzielę, kupi je w inny dzień tygodnia - mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ.

I właśnie - pojawiały się obawy, że ta ustawa uderzy w studentów, którzy dorabiali sobie w sklepach przez weekendy, że być może w ogóle zatrudnienie w handlu zostanie ograniczone. Te obawy są uzasadnione?

Nie należy się obawiać, że będzie trzeba zwalniać, ponieważ w tej chwili mamy ogromny niedobór pracowników w handlu – brakuje ok. 150 tys. osób. Sprzedaż przeniesie się z niedzieli na inne dni tygodnia. Nikt nie będzie chodził boso z tego powodu, że nie kupi sobie butów w niedzielę – kupi je w inny dzień tygodnia. Jak wskazują dane dotyczące sprzedaży w poszczególne dni tygodnia, w niedziele klienci nie kupują najwięcej – oni przychodzą pooglądać, przymierzyć i wychodzą. Tak naprawdę przychodzą na spacer, a pracownicy - w większości kobiety - są zdenerwowani, że zamiast być z dziećmi w domu, muszą siedzieć w sklepie. Ruch w sklepach spożywczych też się przeniesie na inne dni. Będzie wzmożony w piątki i soboty.

  • manager 2018-01-29 13:46:09

    Przykro czytac co ten człowiek za gupoty wygaduje. Żal mi Tych , których On reprezentuje!

  • Tomaszydło 2018-01-29 13:43:14

    A może znawca tematów wszelakich Alfred Bujara sam założy firmę i weźmie się do uczciwej pracy , zamiast żerować na składkach związkowców. To wtedy pogadamy jak równy z równym

  • Wolęgalerie 2018-01-28 10:12:26

    Już w tej chwili w małych sklepach przed dniami wolnymi jest ścisk, trzeba odstać swoje w dwóch kolejkach; do wędlin a później do kasy. O kupnie pieczywa w godzinach popołudniowych można pomarzyć a parking (o ile istnieje) przed sklepem jest zapchany. Tłok i smród wielu osób zgromadzonych na bardzo małej powierzchni- jeżeli tak ma wyglądać przyszłość handlu to ja wybieram fajne supermarkety w galeriach handlowych gdzie przy okazji mogę kupić ciuch i książkę.

ZOBACZ WSZYSTKIE (7)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane