Amerykanie pokochali pączki z Polski

Autor: PAP 10 lutego 2016 09:36

Amerykanie pokochali pączki z Polski Pączki Day popularne w USA

"Pączki Day" (Dzień Pączka) - pod taką nazwą w USA obchodzony jest tłusty czwartek. Tradycja jedzenia w tym dniu pączków szczególnie pielęgnowana jest w dużych skupiskach Polonii, w tym w stanach Środkowego Zachodu: Illinois, Michigan, Wisconsin czy Indianie.

Jak część populacji w Chicago, pączki są polskie i trudno wymówić ich nazwę, co czyni je jeszcze bardziej interesującymi - pisze w czwartek wydawana na przedmieściach Chicago gazeta "SouthtownStar" i wymienia kilka powodów, dla których Amerykanie powinni spróbować tych słodkości.

Tradycyjne polskie pączki różnią się od amerykańskich doughnutsów - te mają postać pierścienia z dziurką w środku, a kuliste są mniejsze.

Od ośmiu lat w Chicago w tłusty czwartek organizowana jest charytatywna akcja sprzedaży pączków Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego, założonej w 1992 roku jedynej agencji pomocy socjalnej na terenie USA oferującej pełen zakres usług dla Polonii.

"Dochód ze sprzedaży pączków przeznacza się na wsparcie działalności Zrzeszenia, w tym na programy oferowane Polonii. Jesteśmy agencją niedochodową i dlatego takie akcje są dla nas ważne" - powiedziała PAP Małgorzata Cieślak ze Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego. W niektórych pączkach oprócz tradycyjnego nadzienia znaleźć można srebrną biżuterię.

W ubiegłym roku dzięki charytatywnej akcji sprzedaży pączków w Chicago i na przedmieściach Zrzeszeniu udało się zebrać ponad 7 tys. dolarów. Akcje wsparła sieć cukierni Oak Mill Bakery, sklep jubilerski Archer Gold Jewelry oraz polonijne Radio 1030 AM.

Na południu USA bardziej popularny od tłustego czwartku jest tłusty wtorek, związany ze świętem "Mardi Gras", które kończy okres zabaw karnawałowych przed poprzedzającym Święta Wielkanocne postem.

W Hamtramck, miasteczku położonym na przedmieściach Detroit w stanie Michigan, obie tradycje połączono i 13 lutego rozpocznie się tam doroczny rodzinny festiwal "Pączki Day" znany też pod nazwą "Polish Mardi Gras".

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,69

  • Min

    3,31

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane