PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

AmRest: Stabilne wyniki LfL w Europie Środkowo-Wschodniej

www.portalspozywczy.pl 8 maja 2015 13:32

W I kwartale 2015 r. grupa AmRest zwiększyła przychody o 11,3 proc. do 750,4 mln zł. Zysk netto wzrósł o 219 proc. do 27,1 mln zł.

Zysk EBITDA skorygowana wzrosła o 28,3 proc. do 99,2 mln zł, a zysk EBITDA - o 31,5 proc. do 95,7 mln zł.

W I kwartale br. grupa AmRest otworzyła 15 nowych lokali. Łączna liczba restauracji na dzień 8 maja 2015 to 818.

- AmRest konsekwentnie kroczy ścieżką stabilnej poprawy wyników. W pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy silne trendy wzrostowe sprzedaży we wszystkich dywizjach, które przełożyły się na ponad 11-proc. wzrost przychodów całej grupy. Przyczyniło się do tego utrzymanie dotychczasowego tempa otwarć nowych lokali oraz silnego wzrostu sprzedaży porównywalnej (LFL) na wszystkich rynkach. Szczególnie warte podkreślenia są stabilne trendy LFL w każdej z marek dwóch największych dywizji Grupy AmRest – Europie Środkowo-Wschodniej oraz Hiszpanii, gdzie wyraźna poprawa sytuacji ogólnogospodarczej przyczynia się do wzrostu konsumpcji prywatnej oraz częstszych wizyt gości w naszych restauracjach. – komentuje Henry McGovern, przewodniczący rady nadzorczej AmRest.

Jak podkreśla, rosnące w dwucyfrowym tempie przychody znalazły swe odbicie w dalszej poprawie zyskowności grupy. - Największy przyrost zysku EBITDA zanotowaliśmy w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie sprzyjające warunki na rynku surowców pomogły nam obniżyć koszty sprzedaży, a szereg podejmowanych inicjatyw wygenerował oszczędności w obszarach kosztów ogólnego zarządu oraz bezpośrednich wydatków restauracyjnych. W rezultacie marża EBITDA w I kwartale tego roku wyniosła 13,8 proc. i była o 1pp wyższa, niż przed rokiem. Podobne trendy zanotowaliśmy w Hiszpanii. Marża EBITDA tej dywizji również wzrosła o 1pp, osiągając poziom 20,4 proc. w I kwartale 2015 roku. Utrzymujące się ożywienie zysk EBITDA skorygowany o jednorazowe koszty otwarć nowych restauracji, koszty przejęć i połączeń oraz wpływ korekty podatków pośrednich – dodaje Henry McGovern.

Jego zdaniem, stabilna poprawa wyników na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i Hiszpanii jest głównym czynnikiem determinującym zyskowność całej grupy AmRest.

- Cieszy nas nie tylko dotychczasowy sukces poszczególnych marek w portfelu, ale także ogromny potencjał rozwoju tych dywizji – zarówno wzrostu liczby restauracji, jak i dalszego umacniania się marż. Rosnące dochody ludności w Europie Środkowo-Wschodniej, a także większa popularność spożywania posiłków w restauracjach powinny znaleźć swe odzwierciedlenie w wynikach naszej firmy – mówi przewodniczący rady nadzorczej AmRest.

Więcej na portalspozywczy.pl

 


Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane