Analitycy: Budowa centrów handlowych GTC w Warszawie może się opóźnić

Autor: PAP 19 stycznia 2015 19:27

GTC zaskoczył rynek spodziewanymi w IV kwartale 2014 r. wysokimi odpisami na aktywach w Europie Płd.-Wsch. Zdaniem analityków, obecna sytuacja płynnościowa spółki może spowodować opóźnienia w realizacji inwestycji w Warszawie i utrudnić rozmowy z akcjonariuszami o planowanej emisji akcji.

"Podana przez GTC potencjalna strata na przeszacowaniu aktywów w IV kwartale, to bardzo negatywne zaskoczenie. Jest znacząco wyższa od moich założeń na poziomie ok. 50 mln euro" - powiedział w rozmowie z PAP Cezary Bernatek, analityk BESI.

"Ponadto spółka poinformowała, że z uwagi na odpis naruszyła kowenanty kilku umów kredytowych dotyczące wskaźników LTV. Istnieje więc ryzyko, że część tych kredytów będzie wymagana przed terminem lub ich spłata może być wymagana natychmiastowo. Deweloper zapowiada, że będzie się starał efektywnie zarządzać zobowiązaniami, ale moim zdaniem ryzyko płynnościowe istnieje" - dodał.

GTC poinformowało, że na koniec grudnia 2014 r. spółka posiadała środki pieniężne i ich ekwiwalenty w wysokości ok. 78 mln euro.

"Jeśli popatrzymy na te +zagrożone+ kredyty, to z samych galerii handlowych wychodzi 72 mln euro, z czego 66 mln euro jest gwarantowane przez GTC. Do tego dochodzą jeszcze kredyty z projektów mieszkaniowych, które łącznie opiewają na 34 mln euro, ale one nie są już gwarantowane przez spółkę" - zwrócił uwagę Bernatek.

Deweloper podał, że na podstawie obecnie dostępnych informacji wskaźnik zadłużenia spółki na 31 grudnia 2014 r. wynosiłby 58 proc. Polityka spółki zakłada utrzymanie tego wskaźnika zadłużenia na poziomie od 40 proc. do 60 proc.

"Znowu mamy do czynienia z taką sytuacją, że wskaźnik LTV dla GTC jest blisko poziomu 60 proc., więc w górnej granicy przedziału. To też nie pomaga spółce" - powiedział analityk BESI.

W ocenie Bernatka, z uwagi na obecną sytuację płynnościową, przesunięciu mogą ulec harmonogramy planowanych inwestycji w galerie handlowe w Warszawie.

"Istnieje takie ryzyko, bo na te projekty spółce także będzie potrzebny kapitał. Zakładam konserwatywnie przesunięcie zakończenia projektów w Warszawie o kolejne 6 miesięcy w stosunku do moich pierwotnych założeń. Jeśli chodzi o Białołękę spodziewam się oddania do użytku w I kwartale 2017 r., a w przypadku Wilanowa - w I kwartale 2018 r." - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane