PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy Credit Agricole: Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wpływa korzystnie na skłonność do konsumpcji

Autor: pr 22 stycznia 2016 14:05

Zgodnie z danymi GUS liczona w cenach bieżących sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w grudniu o 4,9% r/r wobec 3,3% w listopadzie, co było znacząco powyżej naszej prognozy (1,7%) i konsensusu rynkowego (3,5%). Liczona w cenach stałych sprzedaż zwiększyła się w grudniu o 7,0% r/r wobec 5,7% w listopadzie

Głównym źródłem wyższego tempa wzrostu sprzedaży detalicznej było zwiększenie dynamiki w kategorii "sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach” (33,5% r/r w grudniu wobec 21,1% w listopadzie).

- Wzrost ten wynikał naszym zdaniem ze znaczącego wzrostu wydatków świątecznych dokonywanych przez gospodarstwa domowe. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i związane z nią malejące – w percepcji pracowników – ryzyko utraty pracy wpływa korzystnie na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. Ponadto spadek stopy lombardowej o 50 pb w marcu ub. r przyczynił się – poprzez zmniejszenie limitu oprocentowania wynikającego z tzw. ustawy antylichwiarskiej o 200 pb – do znacznego spadku oprocentowania kredytów konsumpcyjnych. Spadek ten oddziałuje w kierunku zwiększenia akcji kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych, co sprzyja wzrostowi wydatków świątecznych Polaków. Naszą ocenę wspiera również badanie ankietowe przeprowadzone przez Deloitte, zgodnie z którym przeciętna polska rodzina wydała w ub. r. podczas świąt o 11% więcej niż w 2014 r. - mówią analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane