PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy Deloitte podsumowują trendy na polskim rynku detalicznym

www.portalspozywczy.pl 26 lutego 2015 14:48

Branża spożywcza jest jednym z najbardziej zmieniających się rynków w Polsce w ostatnich latach. Na działania producentów i sieci handlowych wpływ mają przede wszystkim zmiany i trendy po stronie popytowej, zwłaszcza po stronie klienta końcowego - oceniają analitycy Deloitte.

Z danych Deloitte wynika, że zmniejsza się lojalność polskiego klienta zarówno wobec detalistów, jak i producentów. - Wśród polskich klientów można wyróżnić sporą grupę tzw. smart-shopperów. Osoby te porównują ceny, są w stanie z dużą dokładnością zapamiętać ceny najważniejszych pozycji asortymentowych oraz szukają okazji cenowych. Co więcej, obecna rzeczywistość deflacyjna sprawia, że rosną oczekiwania klientów związane z obniżkami cen. W efekcie sieci dopasowują się do tych oczekiwań poprzez cięcie cen i zwiększanie intensywności promocji, co w efekcie napędza dalszy spadek cen - tłumaczy Magdalena Jończak, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte.

Zwraca uwagę, że w długim okresie szkodliwe jest to przede wszystkim dla producentów, którzy są zmuszeni do ustępstw i dalszego obniżania ceny sprzedaży. Również z punktu widzenia sieci handlowych wojna cenowa nie powinna być zjawiskiem pożądanym, gdyż prowadzi do coraz większej presji marżowej.

Presję cenową sieci starają się zrekompensować poprzez zwiększenie atrakcyjności oferty, aby przeciwdziałać niskiej lojalności klientów. - Sieci starają się przyciągnąć klientów z innych miejsc, np. sklepów specjalistycznych, np. poprzez wprowadzanie produktów regionalnych, takich jak wędliny, nabiał, ale także alkohol, czy też produktów bio lub eko. Trend ten doskonale wpisuje się w oczekiwania klientów, którzy, poza aspektami cenowymi, w coraz większym stopniu są zainteresowani aspektem jakościowym i zdrowotnym, możliwością kupowania polskich-lokalnych produktów oraz możliwością wyboru produktów spoza produktów głównego nurtu - podkreśla Piotr Wilczyński, Starszy Konsultant w Dziale Konsultingu Deloitte.

Z punktu widzenia producenckiego, nadal jest to nisza, która jest najbardziej atrakcyjna dla rodzimych dostawców i najprawdopodobniej nieprędko zostanie zagospodarowana przez globalne koncerny. Ciężko spodziewać się również nagłego rozwoju małych i średnich firm we wspomnianych branżach - omawiane trendy są obecne od kilku już sezonów i jedynie w przypadku pojedynczych dostawców mogłoby się to przełożyć na dynamiczne wzrosty.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane