PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy DM Millennium prześwietlają rynek handlu FMCG

Autor: DM Millenium, www.dlahandlu.pl 8 sierpnia 2013 11:02

Rosnąca konkurencja ze strony dyskontów i słaba koniunktura gospodarcza sprawiają, że należy oczekiwać kolejnych akwizycji na rynku handlu FMCG w Polsce. Dwoma spółkami, które z uwagi na swoją dobrą sytuację finansową mogą wystąpić w roli podmiotów konsolidujących są Eurocash i Emperia. Eurocash w tym roku zamierza już zakończyć najważniejszą część restrukturyzacji Tradisu, a spadający poziom zadłużenia zwiększa prawdopodobieństwo kolejnych dużych przejęć. Emperia w tym roku rozpoczęła wdrażanie zmodyfikowanej strategii dla segmentu detalicznego, co powinno przełożyć się na poprawę wyników w kolejnych latach. Spłka dysponuje ponad 200 mln zł gotówki netto i dlatego nie można wykluczyć jej rozwoju przez przejęcia. Nie należy również zapominać o tym, że licząca ponad 200 supermarketw sieć Stokrotka sama może być atrakcyjnym celem akwizycji, np. dla funduszy private equity, które w latach 2011-2012 były już zainteresowane jej nabyciem.

Analitycy DM Millenium oczekują, że wyniki Eurocash za I póƒłrocze okażą się płaskie r/r, głƒwnie z uwagi na koszty restrukturyzacji Tradisu. Jej efekty powinny poprawić dopiero rezultaty II połowy roku. - Naszym zdaniem obecna wycena odzwierciedla już potencjalne synergie z przejęcia Tradisu i dlatego dopiero kolejna duża transakcja i dalsze umocnienie pozycji rynkowej mogłyby wywołać wzrost kursu. Z tego powodu dla akcji Eurocash utrzymujemy rekomendację Neutralnie - czytamy w raporcie.

Po rezygnacji z planóƒw sprzedaży sieci Stokrotka w połowie 2012 r. Emperia przygotowuje się do jej intensywnego rozwoju. Na początku lipca ruszyła własna logistyka, dzięki któƒrej spóƒłka uniezależniła się od Tradisu. Plany rozwoju są ambitne - do 2016 r. liczba własnych supermarketƒw ma wzrosnąć o połowę, a dodatkowo planowane jest uruchomienie programu franczyzowego. - Uważamy, że Emperię czeka wiele lat systematycznej poprawy wynikóƒw, a jej akcjonariuszy coroczny wzrost dywidend. Spóƒłka może róƒwnież uwolnić do 400 mln zł zamrożonych obecnie we własnych nieruchomościach. Rozpoczynamy wydawanie rekomendacji dla akcji Emperii od zalecenia Akumuluj z ceną docelową róƒwną 76.6 zł - podają analitycy.

Od początku 2013 r. wyniki Tradisu wchodzą w skład bazy poróƒwnawczej i dlatego dynamika przychodƒów wrƒóciła do niższych wartości. W I kwartale wyniosła +3.5% r/r, prognoza DM Millenium zakłada osiągnięcie +5.5% r/r w II kwartale. Negatywny wpływ na przychody grupy w II pƒłroczu będzie miało zakończenie zaopatrzenia Stokrotki (od początku lipca), któƒrego roczna wartość wynosiła ok. 800 mlnzł . Z drugiej strony przychody powiększą się z uwagi na dokonane przez zależny KDWT przejęcie hurtowni papierosóƒw Dziembor i spóƒłka sp. z o.o. (działa na terenie wojewƒdztwa śląskiego). Eurocash poinformował też o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie nabycia do końca października kolejnej hurtowni papierosƒw (Noban, Wrocław), co wymaga jednak m.in. zgody prezesa UOKiK. Z uwagi na wpływ spowolnienia gospodarczego oraz rozwiązanie umowy dystrybucyjnej ze Stokrotką na ten rok spodziewany jest wzrostu przychodów Eurocash jedynie o 3.4% r/r, szybsze tempo ekspansji oczekiwane jest w 2014 r. (+7.9% r/r).


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane