PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Dynamika sprzedaży detalicznej spadnie. Eurocash i Emperia mogą mieć problem

www.portalspozywczy.pl 1 lutego 2013 20:10

Spodziewamy się, że wraz z postępującym spowolnieniem gospodarczym początek 2013 r. przyniesie dalszy spadek dynamiki sprzedaży detalicznej, spowodowany bezpośrednio słabnącym funduszem płac - informują w raporcie analitycy PKO BP.

„Najbardziej dotknięte przez spadek dynamiki sprzedaży detalicznej mogą być spółki handlu hurtowego żywnością, takie jak Eurocash i Emperia. Co prawda dane za 3 kwartał jeszcze nie wskazują na osłabienie dynamiki sprzedaży, ale spodziewamy się takiego osłabienia w 4 kwartale i 1. połowie 2013 r. Ze względu na wysokie zadłużenie i ograniczone możliwości akwizycyjne, dla Eurocash'u spodziewamy się wzrostu organicznego na poziomie jednocyfrowym w 2013 r. Niewykluczone, że spółka będzie starała się dokonywać mniejszych akwizycji. Dla Emperii oczekujemy skupienia się na „pracy u podstaw" i poprawie efektywności działania (budowa centrów dystrybucyjnych, repozycjonowanie produktów) w celu poprawy marż" - czytamy dalej.

Zdaniem ekspertów mniej narażone na makroekonomiczne warunki działania są spółki z sektora handlu odzieżą i obuwiem. „Sukcesywnie zwiększają one powierzchnie handlowe, co pomimo kanibalizacji sprzedaży powoduje jej ciągły wzrost. Kluczowe są jednak tutaj kolekcje, i ich wpływ na sprzedaż LFL. W przypadku LPP spodziewamy się nadal pozytywnych LFL, choć raczej rosnących w tempie jednocyfrowym. W połączeniu z silnym rozwojem sieci, oczekujemy kolejny rok z rzędu poprawy wyniku netto. Dla NG2 najważniejsza jest poprawa marż brutto na sprzedaży, której niska wartość po części warunkowana jest ciągle wysokim stanem zapasów. W przypadku uwolnienia gotówki można liczyć na poprawę marż, choć nasz scenariusz bazowy tego obecnie nie zakłada" - zaznaczają analitycy PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane