PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Fuzja Emperii z Polomarketem niesie ze sobą wiele problemów organizacyjnych

Autor: KBC Securities, www.dlahandlu.pl 15 lutego 2012 14:46

Dostrzegamy ryzyko, że transakcja sprzedaży działalności detalicznej może się nie udać, jednak spodziewamy się, ze Emperia sfinalizuje tę transakcję po cenie wyższej niż 355 mln zł. Natomiast negatywnie podchodzimy do ewentualnej fuzji z siecią Polomarket, ponieważ wiąże się to z wieloma problemami natury organizacyjnej, wymaga inwestycji w rebranding i dalszej ekspansji, a potencjalne synergie mogą się pojawić dopiero po pewnym czasie - uważają analitycy KBC Securities.

- Sądzimy, że z fundamentalnego punktu widzenia taka fuzja ma sens, ponieważ i Polomarket i Stokrotka działają w segmencie supermarketów (400-450 mkw. powierzchni), co może przynieść synergie na poziomie kosztów towarów sprzedanych, kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu i logistycznych kosztów - pisze Kamil Szlaga, analityk KBC Securities.

Kamil Szlaga zaznacza jednak, że „marka Polomarket ma większą rozpoznawalność, co może działać na korzyść projektu, jeśli fuzja zostanie zrealizowana".

Polomarket ma 350 sklepów, a w 2011 roku miała 3,3 mld zł przychodów. Według szacunków KBC Securities, w 2011 roku Stokrotka miała 200 sklepów i generowała przychody w wysokości 1,674 mld zł.

Z danych na dzień 17 listopada 2011 r. wynika, że sieć sklepów Polomarket zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży netto (w stosunku do roku ubiegłego) o prawie 275,6 mln zł. Tym samym osiągnęły one poziom ponad 2,9 mld zł. W analogicznym okresie sprzedaż w sklepach like-for-like (liczona na stałej bazie sklepów) wzrosła o 9,2 proc.

W 2010 roku przychody ze sprzedaży netto sieci Polomarket wzrosły do 2,9 mld zł, co stanowi przyrost o 11,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Czytaj: Mid Europa Partners i Polomarket walczą o Stokrotki

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane