PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: informacje o strategii i prognozach to obrona Emperii przed Eurocashem

Autor: PAP 21 września 2010 13:32

Opublikowane przez Emperię informacje o strategii, prognozach na kolejne lata oraz o planowanej dywidendzie są nastawione na obronę przed ofertą przejęcia przez Eurocash. Prognozy są bardzo ambitne, a parytet wymiany przy tych liczbach musiałby wynieść bliżej 5,0, by oferta Eurocashu stała się atrakcyjna do przyjęcia, uważają analitycy. 21 września ok. godz. 9.20 jedna akcja Emperii kosztowała 104,7 zł po wzroście o 1,74 proc., zaś kurs Eurocashu rósł o 0,42 proc. do 23,7 zł.

"Prognozy, a raczej cała strategia jest kolejnym elementem obrony Emperii. Oferta Eurocashu przy tych cyfrach, które zaprezentowała Emperia wygląda jeszcze bardziej nieatrakcyjnie. Dywidenda to też kolejny element obrony.Prognozy przedstawione przez Emperię są bardzo ambitne. Mamy mało szczegółów co do założeń prognozy i wydaje się, że prognoza zawiera przejęcia. Takie dynamiki przychodów jakie chce osiągać Emperia - 18 proc. w 2011 roku i 12 proc. w 2012 r. są niespotykane w branży i wydaje się, że w to wchodzą przejęcia. Pierwszy taki szacunek parytetu wymiany, który sugerowałaby obecna prognoza to grubo powyżej 4,0, a raczej nawet idąc bliżej w okolice 5,0" - uważa Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK.

"Zaproponowany przez Eurocash parytet zupełnie odbiega od warunków rynkowych i nie wydaje się, żeby był atrakcyjny dla jakichkolwiek akcjonariuszy, czy to związanych ze spółką czy też finansowych na co liczył prezes Eurocashu, więc wydaje się teraz raczej trudny do zrealizowania. Jeśli chodzi o prognozy to są bardzo ambitne i znacząco przebijają konsensus rynkowy co do oczekiwań odnośnie Emperii. Wydaje się, że te wartości są bardzo mocno wyśrubowane i ciężko je będzie zrealizować, a jest to taki element strategii obronnej, żeby stworzyć jak najlepszy obraz spółki na dzień dzisiejszy, a co będzie później to zarząd będzie się martwił w przyszłości, w związku z czym dość krytycznie podchodzę do możliwości zrealizowania prognozowanych liczb.
Jeżeli chodzi o parytet, który byłby uczciwy, to ciężko wskazać jakąś jedną liczbę. Była podnoszona kwestia, że przy przejmowaniu kontroli należałoby zaproponować jakąś premię w stosunku do rynkowej wyceny, tym bardziej, że Emperia jest akurat po programie restrukturyzacji, który właśnie teraz ma poprawiać wyniki. Co prawda nie w takiej skali, a przynajmniej nikt tego nie oczekuje, żeby to była taka skala jak w prognozach, nie mniej jednak myślę, że ten parytet powinien być zbliżony bardziej do 4,5 czy 5,0" - mowi Tomasz Manowiec, analityk z BM BGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane