PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Kurczy się baza klientów cash&carry, więc Eurocash ucieka w detal

Autor: dlahandlu.pl za raportem DM PKO BP 28 lipca 2016 11:40

Ze względu na gorsze wyniki dywizji Cash&Carry oraz utrzymujące się środowisko
niskich cen żywności, obniżamy nasze prognozy dla Eurocash i cenę docelową do 55,6
PLN za akcję, utrzymujemy jednak rekomendację Kupuj. Utrzymujemy naszą cenę
docelową dla Jeronimo Martins na poziomie 16,2 EUR za akcję, choć z uwagi na
zwiększone wydatki inwestycyjne w Kolumbii prognozujemy niższe wolne przepływy
pieniężne w najbliższych latach. Utrzymujemy rekomendację Kupuj dla akcji spółki - piszą analitycy DM PKO BP.

Wysoka sprzedaż wolumenowa, oraz działania detalistów zmierzające do uatrakcyjnienia oferty handlowej już doprowadziły do umocnienia się sprzedaży LFL w sieciach Biedronki i Stokrotki. Równie wysokiej dynamiki LFL u detalistów spodziewamy się także w kolejnych kwartałach. W gorszej sytuacji znajduje się dywizja Cash&Carry Eurocash. Ze względu na utrwalające się zmiany na rynku, spowodowane przez ekspansję sieci i coraz mniejszy udział rynkowy małych sklepów, kurczy się baza klientów Cash&Carry. - piszą analitycy.

Eurocash ucieka w handel detaliczny

Zdaniem analityków DM PKO BP zakup EKO Holding to kolejny po akwizycjach franczyzobiorców Delikatesów Centrum dowód na to, że Eurocash ewoluuje w stronę działalności detalicznej i zapewne w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych transakcji w tym kierunku. - Spodziewamy się, że następnym celem mogłaby być Żabka,choć wysoka wartość transakcji niosłaby za sobą zapewne konieczność finansowania tego zakupu poza zwiększeniem długu, także emisją akcji - prognozują.

…a Jeronimo Martins inwestuje w Kolumbii

- Sprzedaż w Kolumbii stanowi obecnie mniej niż 1% całkowitej sprzedaży grupy, jednak spółka traktuje ten rynek jak swój kolejny cel strategiczny. Do 2020 roku Jeronimo Martins chce siedmiokrotnie zwiększyć liczbę sklepów w tym kraju – z obecnych 150 do 1 000 oraz otworzyć 5 centrów dystrybucyjnych. Spółka zamierza pokryć swoim zasięgiem 95% ludności kraju w 7 regionach, a pozytywnej EBITDA spodziewa się nie wcześniej niż w 2018 r. Ambitne plany okupione zostaną wysokim capexem, który w ciągu najbliższych pięciu lat sięgnie pomiędzy 500-600 mln EUR rocznie -piszą analitycy.

Ich zdaniem obie spółki w stosunkowo krótkim czasie są w stanie zrekompensować sobie koszt podatku od handlu detalicznego renegocjując umowy z dostawcami i podnosząc ceny przerzucając koszt na konsumenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane