Analitycy mBanku: Nowy podatek obejmie Eurocash w minimalnym stopniu

Autor: dlahandlu.pl za analizą mBanku 25 kwietnia 2016 09:27

Utrzymująca się płaska R/R dynamika cen żywności od września 2015 roku powinna wspierać efektywność sprzedaży osiąganą przez sieci spożywcze. Jednocześnie zwracamy uwagę, że w przypadku odczytów dynamiki cen żywności w końcówce 2015 roku oraz w 1Q’16 działa efekt niskiej bazy (średni spadek cen w 1Q’15 to 3,7% R/R). Biorąc powyższe pod uwagę, nie oczekiwalibyśmy pojawienia się dodatniej dynamiki cen żywności w 1H’16 - czytamy w analizie mBanku odnośnie spółek spożywczych.

Presja na wzrost wynagrodzeń ze strony pracowników zatrudnionych w sektorze handlowych staje się coraz bardziej widoczna. W lutym 2016 roku płace zdecydowały się podnieść sieć Biedronka i sieć Lidl. Wzrost kosztów wynagrodzeń nie będzie wywierać presji na rentowność operacyjną biznesu ze względu na oczekiwane rozwodnienie kosztów SG&A z tytułu wzrostu efektywności sprzedaży (wyższy popyt konsumpcyjny oraz pozytywny trend w dynamice cen).

- Według najnowszych informacji najbardziej prawdopodobnym wariantem jest wprowadzenie podatku liniowego 0,9% z kwotą wolną od podatku na poziomie 17 mln zł sprzedaży miesięcznej netto. Jednocześnie planowane jest opodatkowanie wyłącznie takich systemów franczyzowych, gdzie występują powiązania kapitałowe (Eurocash powinien zostać objęty nową daniną w minimalnym stopniu). Oczekujemy, że duże podmioty na rynku wykorzystają swoją siłę negocjacyjną, aby przetransferować część daniny na dostawców. Jednocześnie wysoka kwota wolna od podatku powinna wesprzeć małe sklepy sieciowe, które będą zwolnione z płatności daniny - piszą analitycy mBanku.

Przeczytaj także:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • herbatnik 2016-04-25 14:12:04

  Jedyny sposób na Amarala to zmusić go do przyjęcia polskiego obywatelstwa , bo inaczej ten zdolny Portugalczyk wykupi Polskę... Jestem za!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  14,99

 • Śr

  9,36

 • Min

  6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane