PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Model sklepów Biedronka zaczyna wykazywać oznaki zużycia. Grupa analizuje nowe możliwości

Autor: WPHiI, Diário Económico, www.dlahandlu.pl 23 października 2014 10:11

Analitycy: Model sklepów Biedronka zaczyna wykazywać oznaki zużycia. Grupa analizuje nowe możliwości

Grupa Jerónimo Martins dokonała 11 korekt w dół prognoz dotyczących wzrostu w ciągu ostatniego miesiąca. Według analityków, silna deflacja cen żywności w Portugalii, a także w Polsce, powinna zaszkodzić wynikom spółki w przyszłych kwartałach - podaje WPHiI Lizbona za Diário Económico.

Jak pisze dziennik, wartość akcji grupy spadła od początku roku o 42,7%, będąc obecnie notowana na poziomie 8,14 euro.

- Barclays utrzymuje od 2 października najniższą cenę docelową za akcję - 8 euro. Brytyjski bank uważa, że konkurencja cenowa nadal jest wysoka, a po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na niektóre produkty żywnościowe, testowane przez firmę zmiany w koncepcji sklepów Biedronka nie zostaną prawdopodobne zbyt szybko wdrożone. Model sklepów Biedronka zaczyna wykazywać oznaki zużycia się z powodu silnej konkurencji w sektorze detalicznym. Redburn, który 29 września obniżył cenę docelową za akcję o 20%, zwraca uwagę, że deflacja cen żywności w Polsce, utrata przywództwa przez Biedronkę w zakresie cen i nasycenie rynku sklepami prowadzącymi sprzedaż detaliczną żywności może zagrozić osiągnięciu przez firmę wyznaczonych celów w zakresie wyników w trzecim kwartale. Z tych powodów, firma bada nowy model sklepu w Polsce, bardziej wyrafinowany, gdzie celem jest wprowadzenie większej różnorodności produktów, w tym produktów świeżych, piekarniczych, napojów alkoholowych, kwiatów i wyrobów mięsnych. Marka ma na celu dostosowanie sklepów do dużych miast, ale także wymogów ludzi dbającej o zdrowie - pisze Diário Económico.

Grupa Jeronimo Martins w Polsce jest właścicielem 2500 sklepów Biedronka, 14 centrów dystrybucyjnych oraz ponad 110 placówek sieci aptek i sklepów kosmetycznych hebe. Zatrudnia łącznie ponad 55 000 osób. Po ostatnich zmianach personalnych zarząd sieci tworzą Pedro Manuel De Castro Soares Santos - prezes zarządu, Pedro Manuel Pereira Da Silva - członek zarządu, Eduardo Manuel De Sousa Brito - członek zarządu, Tomasz Suchański - członek zarządu oraz Nuno Sereno - członek zarządu. 

Przypomnijmy, w I półroczu 2014 r. skonsolidowana sprzedaż Grupy Jeronimo Martins wyniosła 6,051 mld euro (5,643 mld euro w I półroczu 2013 r. czyli wzrost o 7,2 proc.). EBITDA wyniosła 341,4 mln euro, a zysk 144,9 mln euro (165,3 mln euro w I pół. 2013 r. czyli spadek o 12,4 proc.). Sprzedaż sieci Biedronka wzrosła o 9,1 proc. w lokalnej walucie i wyniosła 4,029 mld euro. W ujęciu LfL sprzedaż sieci spadła o 1,2 proc. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Oszukany Konsument 2014-10-23 16:09:10

  To było do przwidzenia iż konsumeci zobacza w końcu na etykiecie niższe gramatury niż w orginalnych opakowaniach. Kiepskiej jakości żywność, nie słodki cukier itd.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,70

 • Śr

  5,21

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane