PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Najmniej narażony na skutki podatku jest Eurocash, najbardziej Jeronimo Martins

Autor: dlahandlu.pl na podstawie raportu DM PKO BP 22 stycznia 2016 20:43

Analitycy: Najmniej narażony na skutki podatku jest Eurocash, najbardziej Jeronimo Martins fot. za biedronka.pl

Choć branża nie będzie wolna od wpływu polityki (podatek od sieci handlowych), czynniki makroekonomiczne w 2016 roku powinny sprzyjać perspektywom spółek handlu hurtowego i detalicznego. Powrót inflacji cen żywności widoczny już w październiku i listopadzie 2015 roku, w połączeniu z silnym wzrostem wolumenowym (średnioroczny wzrost sprzedaży detalicznej żywności w cenach stałych YTD to 5,1%), powinny odbić się pozytywnie na wzrost LFL na rynku. Umacniającą się sprzedaż LFL za 4 kwartał 2015 pokazała już Biedronka (+3,8% r/r) - piszą analitycy Domu Maklerskiego PKO BP.

Powodem dla wysokiej dynamiki sprzedaży żywności będzie kontynuowany wzrost płac i zatrudnienia i idący za tym wzrost popytu. Do listopada 2015 fundusz płac rósł średnio o 4,7% r/r. 

- Czynnikiem ryzyka pozostaje wprowadzenie podatku od sieci handlowych. Najmniej narażony na to ryzyko pozostaje Eurocash, ze względu na działalność hurtową i tylko pośrednią ekspozycję na handel detaliczny. Ze względu na niewielki udział w rynku, wysokiego podatku może uniknąć Emperia – dla Stokrotki zakładamy tylko stawkę 0,5%, a najbardziej narażony na efekty wprowadzenia nowego podatku pozostaje Jeronimo Martins (zakładamy stawkę 2%). Sądzimy jednak, że koszt podatku zostanie relatywnie szybko przerzucony na producentów i konsumentów, przejściowo tylko obniżając marże spółek handlowych - uważają analitycy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Jklij 2016-01-25 17:06:28

  Jeżeli Rząd wprowadzi taki podatek/liniowy/ to będzie oznaczało ,że chce skończyć polski handel,tyle w tym temacie!!!!!

 • niewolnik 2016-01-23 01:53:56

  też się uśmiecham jak na zdjęciu, gdy stonkę mam od d..py strony

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,39

 • Śr

  1,67

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane