Analitycy: Nie spodziewamy się istotnej poprawy w kapitale obrotowym Eurocashu

Autor: GPWInfostrefa 18 grudnia 2014 13:18

Ostatnie odbicie kursu akcji Eurocash może sugerować, że inwestorzy uznali, że bliski jest koniec napływu złych wiadomości ze spółki i otoczenia rynkowego, a sytuacja powinna zacząć się powoli poprawiać. Zdaniem analityków DM PKO BP, entuzjazm jest jednak przedwczesny, a ciągle wysoka waluacja spółki (nawet na poprawiających się wskaźnikach wg. prognoz na 2015) nie usprawiedliwia poziomów obecnych notowań.

- Eurocash, podobnie jak inne spółki handlu żywnością, ucierpiały z powodu deflacji, która negatywnie wpływa na przychody ze sprzedaży, a jest neutralna dla kosztów sprzedaży. Powoduje to, że skonsolidowane marże EBIT znajdują się pod presją (już nie tylko w wyniku utraty przez Tradis Stokrotek). Zakładamy, że biorąc pod uwagę dodatnią bazę z I połowy 2014 oraz wpływ rosyjskiego embarga, ceny żywności ponownie zaczną rosnąc dopiero od III kwartału 2015. Do tego czasu marże EBIT mogą znajdować się pod presją - czytamy w raporcie DM PKO BP.

Jak podano, ze względu na fakt, że wzrost sprzedaży w 2015 roku będzie wynikał głównie z konsolidacji Kolporter FMCG (segment tytoniowy), a w mniejszym stopniu z wzrostu organicznego, nie spodziewamy się istotnej poprawy w kapitale obrotowym w skali całej grupy, choć pewne synergie z tytułu integracji Kolportera z dywizją papierosów i produktów impulsowych są możliwe.

- Poprawie efektywności kosztowej funkcjonowania grupy ma służyć przeniesienie obsługi Delikatesów do centrów dystrybucyjnych Tradisu. Działanie to ma także się przyczynić do przyspieszenia ekspansji Delikatesów w Polsce Północno- Zachodniej. Naszym zdaniem działania te idą w dobrym kierunku i pozwolą nieco obniżyć bazę kosztową w 2015 roku, utrzymując jednak marże EBITDA na poziomie 2014 roku - dodano.

Zdaniem analityków, akwizycje dokonane w 2014 roku (Kolporter FMCG, In Medio, Rogala) nie będą miały dużego wpływu w średnim terminie na grupę Eurocash. Powodem będzie głównie niewielka skala kupionych spółek pod względem generowanych marż (np. Kolporter FMCH - marża EBITDA poniżej 1 proc.), choć w dłuższym terminie pozytywne efekty synergii są możliwe.

Przeczytaj także:

- Uwzględniając pozytywne efekty synergii kosztowych (integracja plaIorm logistycznych) w 2015 roku podnosimy wycenę akcji spółki do 33,6 zł. Ze względu na 14-proc. potencjał spadku kursu akcji zmieniamy rekomendację z Trzymaj do Sprzedaj - czytamy w komunikacie DM PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,74

  • Min

    5,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane