Analitycy o przewidywanych wynikach Emperii

Autor: DM PKO BP 9 lipca 2015 09:46

Analitycy PKO PB przewidują, że po stagnacji przychodów Emperii w I poł. br., w II połowie odnotowana zostanie niewielka poprawa dynamiki. Będzie to spowodowane wchodzeniem do bazy nowych sklepów otwartych w ciągu ostatnich dwóch kwartałów (netto przybyło 18 sklepów, a więc sieć powiększyła się o 7 proc.), a także poprawą sytuacji na rynku - piszą w raporcie.

Analitycy spodziewają się, że przychody Emperii wzrosną o 4 proc. rdr do 2,06 mld zł, a marża brutto o 0,2 proc do 28,6 proc.

- Sądzimy, że dołek deflacyjny (który nastąpił w styczniu 2015) ceny żywności mają już za sobą, a ujemna dynamika powinna maleć do końca roku. Oczekujemy, że w grudniu dynamika cen wyniesie -0,3 proc. r/r, a na początku 2016 r. nastąpi powrót inflacji - poinformowali analitycy.

Zwrócili również uwagę na systematycznie malejące wskaźniki kosztów logistyki, co  "świadczy o coraz sprawniejszym funkcjonowaniu magazynu centralnego. Wskaźnik ten osiągnął poziom 6 proc. w I kw. 2015".

- I kw. br. pokazał, że Emperia potrafiła nawet nieznacznie zwiększyć marże brutto (o 0,2pp r/r) pomimo utrzymującego się silnego otoczenia konkurencyjnego. Spółka osiągnęła to dzięki stałemu zwiększaniu udziału dostaw z własnej logistyki w całkowitych dostawach, które wyniosło w I kw. 2015 83,83 proc., wobec 79,23 proc. rok temu.

Zdaniem analityków DM PKO BP Emperia jest bliska osiągnięcia maksymalnego udziału zaopatrzenia przez własną logistykę. Z tego też powodu w całym bieżącym roku przewidują oni marżę brutto na poziomie 28,6 proc. 

Jednocześnie, co wyraźnie podkreślono w raporcie, spółka intensywnie skupuje własne akcje oraz wypłaca dywidendę. W naszych prognozach na kolejne lata zakładamy utrzymanie dywidendy na poziomie z 2015 r. (1,33 zł na akcję) - podkreślili analitycy DM PKO BP.

Analitycy w prognozach nie uwzględniają możliwości wystąpienia tzw. podatku od sieci handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane