Analitycy: Piotr i Paweł pasowałby do sieci Stokrotka

Autor: dlahandlu.pl 18 października 2017 11:32

Analitycy: Piotr i Paweł pasowałby do sieci Stokrotka fot. materiały prasowe Emperii

Dla Emperii, zarządzającej siecią Stokrotka, najciekawszym rozwiązaniem byłoby pozyskanie inwestora, który połączyłby spółkę z podobnej wielkości biznesem. W konsekwencji powstałby podmiot, który będzie zarządzał siecią blisko 900-1000 sklepów, o przychodach na poziomie 6-7 mld zł. Alternatywą jest przejmowanie przez Emperię mniejszych sieci lub nawet jednej większej, jak np. Piotr i Paweł – oceniają analitycy DM PKO BP.

Pod koniec sierpnia spółka komunikowała, że proces pozyskania inwestora dla Emperii jest na etapie dość zaawansowanego due diligence. Wcześniej spółka poinformowała, że rozważa różne opcje strategiczne, w tym w szczególności: poszukiwanie inwestora, emisję akcji, partnerstwo strategiczne lub zmianę struktury grupy.

- Najciekawszym, naszym zdaniem, scenariuszem dla Emperii byłoby pozyskanie inwestora, który połączyłby spółkę z podobnej wielkości biznesem. W konsekwencji powstałby podmiot, który będzie zarządzał siecią blisko 900-1000 sklepów, o przychodach na poziomie 6-7 mld zł. Z drugiej strony jeśli nie uda się znaleźć inwestora strategicznego lub finansowego, który połączyłby Emperię z kilkoma graczami o podobnej lub mniejszej wielkości, spodziewamy się, że Emperia będzie aktywnie przejmować mniejszych lokalnych graczy, których liczba sklepów waha się w przedziale 20-50 – napisali analitycy w raporcie.

- Chociaż nie wykluczamy scenariusza, gdzie Emperia zdecydowałaby się na przejęcie większej sieci, która wypełni lukę lokalizacyjną na południowym-zachodzie Polski, jak sieć Piotr i Paweł (1,2 mld zł przychodów za 2015) - dodali.

Ich zdaniem, ze względu na trwający spór z Urzędem Skarbowym i gwarancje bankowe, które spółka pozyskała, potencjalne przejęcia zostaną pokryte ze środków własnych. Na koniec drugiego kwartału 2017 roku Emperia miała blisko 146 mln zł gotówki netto, a czwarty kwartał powinien wygenerować dodatkowo kilkadziesiąt milionów gotówki. - Szacujemy, że gotówka netto na koniec 2017 wyniesie około 186 mln zł – czytamy w raporcie.

Jak oceniają analitycy, spór z Urzędem Skarbowym może potrwać nawet 4 lata. Na początku sierpnia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (druga instancja w postępowaniu skarbowym) utrzymał w mocy decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego Emperii w podatku CIT za 2011 r. (transakcja sprzedaży Tradisu do Eurocashu) i stwierdzającą zaległość w wysokości 142,5 mln zł plus odsetki, łącznie 195 mln zł. Na początku września Urząd Skarbowy wstrzymał wykonanie decyzji o zapłatę podatku CIT.

  • Bo:to 2017-10-21 08:57:19

    Jak kwiatek do kożucha

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane