Analitycy porównują Eurocash do właściciela Biedronki czyli marża 2,4 proc. do 6,1 proc.

Autor: dlahandlu.pl za DM BDM SA 21 sierpnia 2017 11:46

Analitycy DM BDM porównują spółki Jeronimo Martins i Eurocash. Właściciel Biedronki generuje zdecydowanie wyższe marże brutto, EBITDA oraz netto. Średnia marża EBITDA JM wynosi ok. 6,1% (sieć Biedronka ma rentowność na poziomie 7,4%), natomiast w przypadku Eurocash jest to poziom ok. 2,4%. Dysproporcja wynika w dużej mierze z prowadzonych akwizycji, które w ostatnich latach obciążały wyniki dystrybutora FMCG.

- Z bieżącej perspektywy walory Eurocash wydają się nam ciekawą propozycją inwestycyjną. W raporcie zwracamy uwagę na momentum wynikowe dla 2Q’17, które może przynieść przełamanie erozji EBITDA z ostatnich 4 kwartałów. Liczymy, że połączenie sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, wysokie odczyty sprzedażowe w formacie Delikatesów Centrum oraz prowadzone działania optymalizujące w segmencie cash & carry przełożą się na trwały powrót wzrostowej ścieżki wyników w kolejnych okresach. Wsparciem dla rezultatów w dłuższym terminie powinien być również Eko Holding, który został nabyty pod koniec ’16. Uważamy także, że wachlarz negatywnych czynników (takich jak np. dotychczasowa słabość c & c oraz wymagające otoczenie rynkowe) jest już w dużej mierze uwzględniony w cenach akcji spółki. Zwracamy uwagę, że spółka jest obecnie handlowana znacznie poniżej historycznej średniej dla EV/EBITDA (+1Y), która wynosi 14,5x (vs estymowane przez nas 9,7x dla ’18) oraz jest niżej wyceniana niż podmioty o zbliżonym
profilu działalności, które funkcjonują na rynku polskim (10,1x dla ’18) - czytamy w rekomendacji analityków DM BDM.

Analitycy szacują, że przychody ze sprzedaży spółki w ’17 wzrosną do 23,0 mld zł (+9% r/r), co wynika z konsolidacji wyników Eko Holding i PDA oraz wysokich odczytów sprzedaży porównywalnej w Delikatesach Centrum. Z kolei w ’18 obroty według założeń podniosą się do 24,4 mld zł.

Analitycy uważają, że podmiotem, do którego należy porównywać Eurocash jest przede wszystkim grupa Jeronimo Martins, prowadząca sieci m.in. Biedronka, Pingo Doce i Recheio.

- Porównując obie spółki widać, że Jeronimo Martins generuje zdecydowanie wyższe marże brutto, EBITDA oraz netto. Średnia marża EBITDA JM wynosi ok. 6,1% (sieć Biedronka ma rentowność na poziomie 7,4%), natomiast w przypadku Eurocash jest to poziom ok. 2,4%. Dysproporcja wynika w dużej mierze z prowadzonych akwizycji, które w ostatnich latach obciążały wyniki dystrybutora FMCG, a także znacznie niższej marży brutto ze sprzedaży (ok. 10 p.p.; efekt działania w segmencie hurtowym). Jeronimo Martins opiera swój model biznesowy na agencjach, format franczyzowy sklepów jest dopiero rozwijany i stanowi poniżej 5% całej sieci. Jeronimo Martins znacznie lepiej radzi sobie również z rotacją zapasów – przeciętny cykl wynosi średnio 16-17 dni, natomiast w przypadku Eurocash jest to aż 22-23 dni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane