Analitycy prognozują: W I kw. Biedronka zanotuje 8,1 proc. wzrostu sprzedaży LfL

Autor: dlahandlu.pl 30 marca 2017 13:35

Analitycy prognozują: W I kw. Biedronka zanotuje 8,1 proc. wzrostu sprzedaży LfL Fot. Shutterstock

Zdaniem analityków Haitong Bank przychody Grupy Jeronimo Martins w I kw. wzrosną o 2 proc. rdr. ze względu na przesunięty efekt “Wielkanocy”, która w 2016 roku wypadła w I kw., a w 2017 roku w II kw. Dodatkowo na wyniki wpłyną większe straty zanotowane przez sieć Ara w Kolumbii.  Analitycy prognozują wzrost LfL Biedronki w I kw. na poziomie 8,1 proc. i utrzymanie marży EBITDA rdr. Całkowita sprzedaż Grupy powinna wzrosnąć o 9 proc. rdr., a EBITDA o 5 proc.

Jednocześnie analitycy Banku Haitong podnieśli prognozę wzrostu sprzedaży LfL Biedronki w całym 2017 roku o 1 punkt procentowy do 6 proc., w związku z tym, że sprzedaż żywności w Polsce miała solidny start, a Biedronka pozostaje bardzo aktywna na froncie promocyjnym, zarówno w kontekście inwestycji w ceny, jak i rotacji asortymentu. Dodatkowo Biedronce pomaga wysoki kurs złotówki względem euro. Szacunki EBITDA pozostają jednak niezmienione, ponieważ wyższa o 2 proc. sprzedaż zostanie zrównoważona przez wyższe koszty zatrudnienia pracowników i inflację. (Koszty zatrudnienia pracowników w 2016 roku w Biedronce zwiększyły swój udział w kosztach z 8 do 11 proc. m.in. ze względu na zwiększenie zatrudnienia w sieci o 10 proc. rdr.)

Analitycy prognozują, że sieć Biedronka utrzyma wysoką aktywność promocyjną w 2017 roku, by skorzystać na korzystnym trendzie rosnących wydatków konsumenckich i przejąć udziały rynkowe od słabszych konkurentów. Poza wzrostem cen poniżej wskaźnika inflacji, Jeronimo Martins kontynuuje program rotacji istotnej liczby pozycji asortymentowych, wprowadzając promocje związane z akcjami in/out, by utrzymać element "zaskoczenia" klientów. Ponadto nowa karta lojalnościowa jest dla Biedronki dodatkowym narzędziem do optymalizacji i uzyskania korzystniejszych warunków od dostawców.

Analitycy banku Haitong podtrzymują rekomendację "neutralnie" dla akcji Jeronimo Martins.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,32

  • Śr

    7,07

  • Min

    3,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8511

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane