PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Analitycy: Restrukturyzacja Tradisu przełoży się na znaczącą poprawę rezultatów w przyszłym roku

Autor: Millennium DM 8 września 2012 08:10

Analitycy Millennium DM oceniają, że perspektywy dla spółki Eurocash są dobre. - Dzięki dokonanej akwizycji Tradisu Eurocash zajmuje obecnie drugie miejsce na całym rynku handlu FMCG w Polsce, po należącej do grupy Jeronimo Martins sieci Biedronka. Silna pozycja rynkowa powinna ułatwić Eurocashowi przetrwanie spowolnienia gospodarczego - uważają analitycy.


Dodają, że spowolnienie może wpłynąć negatywnie na dynamikę przychodów osiąganych przez spółkę (co było już widoczne we wzrostach like-for-like za II kwartał), jednak ten negatywny efekt powinien być częściowo skompensowany wzrostem udziału rynkowego kosztem słabszych graczy.
Zdaniem Millennium DM, ostatnia sprzedaż pakietu 7 proc. akcji przez głównego udziałowca Eurocashu, Luisa Amarala, spowodowała znaczącą przecenę akcji spółki. - Naszym zdaniem perspektywy Eurocash są jednak nadal dobre, co potwierdzają opublikowane wyniki za I półrocze.
Pokazują one skalę efektów synergii, które są możliwe do uzyskania dzięki przejęciu Tradisu.


Przychody Eurocash zwiększyły się rok do roku o 71 proc., czemu towarzyszyła poprawa marży EBIT o 0,2 punkty proc. Cash flow operacyjny w I połowie roku był wyższy o 177,2 mln PLN, czyli o 220 proc., głównie dzięki optymalizacji poziomu kapitału obrotowego w Tradisie. - Warto też zauważyć, że sprzedaż 7 proc. akcji przez większościowego akcjonariusza spowoduje zwiększenie free-float'u, a zarazem udziału Eurocash w portfelach indeksów, m.in. MSCI Poland Index, do którego składu spółka dołączyła z końcem maja - podkreślają analitycy.


Jak zauważają, wskaźniki wyceny Eurocash utrzymują się na wysokich poziomach, jednak należy pamiętać, że restrukturyzacja Tradisu i spłata zadłużenia powinny przełożyć się na znaczącą poprawę rezultatów w przyszłym roku. Należy również zauważyć, że grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka generującej ponad 60 proc. przychodów tej spółki, jak również porównywalne firmy z innych rynków o dużym potencjale wzrostowym (Rosja, Turcja) są notowane przy zbliżonych wartościach wskaźników.
- Utrzymujące się na bardzo wysokim poziomie przepływy pieniężne mogą umożliwić spłatę długu w nawet krótszym czasie od zakładanego w prognozach, dzięki czemu spółka mogłaby wrócić do wyższych wypłat dywidendy. Na 2013 r. prognozujemy ją na poziomie 0.9 PLN na akcję, co oznaczałoby wskaźnik DY na poziomie 2,3 proc. Wymienione czynniki sprawiają, że podnosimy rekomendację dla akcji Eurocash do akumuluj - oceniają analitycy Millennium DM.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • polski hurtownik 2012-09-10 19:23:02

  W tym czasie "spowolnienia" moja firma w branży spożywczej ma ponad 20% przychodu. Od EC klienci odwracają się. Tradis firmował się jako "polska" firma , a sprzedała się Amaralowi. Dlatego polskie firmy odchodzą od EC i kupują w polskich hurtowniach. W przyszłym roku w EC też będzie spadek. Najlepsze EC ma już za sobą....

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,19

 • Śr

  2,81

 • Min

  2,28

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane