Analitycy sceptyczni wobec potencjału LPP

Autor: money.pl 11 sierpnia 2016 12:13

W ciągu ostatnich 4 miesięcy nie było domu maklerskiego, który rekomendowałby kupno akcji LPP. W poniedziałek Trigon DM obniżył wycenę spółki z 3800 złotych na 3400 złotych i nadal rekomenduje sprzedaż jej akcji. Potencjał przeceny akcji odzieżowej firmy wynosi zatem kolejne 25 procent - podaje money.pl

W rekomendacji analitycy zwracają uwagę na spadającą marżę LPP, która w lipcu była historycznie niska. Wyniosła ona 38 procent po spadku o 8 punktów procentowych. - Spadek  marży brutto w lipcu o 8 punktów procentowych jest niepokojący. W kolejnym kwartale możemy mieć do czynienia z kolejną kilkuprocentową obniżką tego wskaźnika - komentuje w rozmowie z money.pl Dariusz Dziubiński, analityk Trigon DM.

Analityk Trigon DM zwraca uwagę na rosnące koszty: - W prognozach zakładam niewiele mniejszą dynamikę wzrostu kosztów w trzecim kwartale w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni salonów sprzedaży i moim zdaniem wyniesie około 7-8 procent. Jest to wywołane presją na wzrost wynagrodzeń oraz wysokim kursem euro i dolara, co przekłada się na wzrost czynszów rozliczanych w tych walutach.

Spółce szkodzi również rosnąca konkurencja na rynku odzieżowym. Większą presję na spadek cen może wywierać firma Inditex - właściciel takich sieci sklepów jak Zara, Bershka czy Pull & Bear - która w mniejszym stopniu uzależniona jest od kursu dolara.

Na nasycenie polskiego rynku odzieżowego zwraca również uwagę DM PKO BP w czerwcowym raporcie. W rezultacie spółka obniża planowane zwiększenie swojej powierzchni handlowej do 10 procent rok do roku.

Ostatnia fala wyprzedaży akcji spółki miała miejsce na początku sierpnia tego roku po publikacji szacunkowych wyników za drugi kwartał. LPP szacuje zysk netto na poziomie 89 mln złotych, co oznaczałoby spadek jego zysku o prawie 50 mln złotych rok do roku. Z tego powodu akcje firmy spadły w piątek 5 sierpnia do najniższego poziomu od grudnia 2012 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,77

  • Min

    2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane