Analitycy: Spadek sprzedaży Tesco wynikiem zbyt wysokich cen

Autor: Onet.pl za Reuters 9 czerwca 2014 09:07

Sieć Tesco odnotowała największy kwartalny spadek sprzedaży w ciągu ostatnich 40 lat, co spowodowało wątpliwości dotyczące trafności obranej przez firmie strategii, która miała być antidotum na szybko zmieniającą się sytuację na rynku artykułów spożywczych - informuje Onet.pl za agencją Reuters.

Brytyjscy konsumenci podobnie jak polscy zmieniają nawyki zakupowe. Szukają sposobów na oszczędności i dokonują bardziej przemyślanych zakupów, kupując mniej, często w lokalnych sklepikach, zamiast dużych, cotygodniowych zakupów w podmiejskich supermarketach.
Klienci na Wyspach wolą zrobić zakupy w dyskontach Aldi i Lidl, a szukając towarów z wyższej półki, odwiedzają sieci Waitrose i Marks & Spencer. Zdaniem ekspertów cytowanych przez Reuters oferta Tesco mieści się gdzieś pomiędzy tymi segmentami, dlatego też od 2 lat sieć odnotowuje spadek zysków, kolejny prognozowany jest na lata 2014-15.
Obecnie Tesco modernizuje sklepy i stawia na rabaty cenowe, starając się przyciągnąć konsumentów oraz odbudowując ich lojalność.
Niektórzy analitycy rynku uważają jednak, że ceny proponowane przez Tesco są nadal zbyt wysokie. Eksperci Shore Capital twierdzą, że kiepskie wyniki sprzedaży są właśnie wynikiem zbyt wysokich cen. Według nich, nowa strategia Tesco nie zdaje egzaminu.
Inni eksperci uważają, że Tesco, mając 29-proc. udział w brytyjskim rynku, powinno podkreślić swoją dominację i rozpocząć "totalną" wojnę cenową, która wpłynęłaby negatywnie na zyski w całym sektorze. Zdaniem cytowanego przez Reuters Johna Ibbotsona, dyrektora firmy konsultingowej Retail Vision, Tesco ma tylko jedno rozwiązanie - musi wyjąć wielką bazookę i sprzątnąć konkurencję z powierzchni ziemi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2014-06-09 15:24:39

    Ja robię raczej duże zakupy ale rzadziej ze względu na opiekę nad leżącym dzieckiem. Dlatego ceny w Tesco przy zakupach "hurtowych" są dla mnie za wysokie.Kupuję więc drób w ubojniach , warzywa na giełdzie lub w hurtowniach. Przy dużych zakupach mam niższe ceny.Ale mięso i warzywa nie tylko w Tesco jest drogie.Także w Lidlu ceny tych artykułów są zadrogie.Do Lidla idę po mleko UHT, cukier , czasami mąkę i pojedyńcze sztuki warzyw. Większe ilości, tak jak wspomniałam, kupuję na giełdzie. Na targu jest nadal drogo.Targ odpada. Lidl przyciąga mnie także smacznymi bułeczkami zciasta francuskiego z jabłkami.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane