Analitycy: W budowie jest 850 tys. mkw. sklepów

Autor: wyborcza.biz 4 grudnia 2014 09:54

Polska jest na piątym miejscu w Europie pod względem powierzchni handlowej, jaka ma być zbudowana do końca 2015 r. W budowie jest tu 850 tys. m kw. sklepów. Na tym nie koniec: tylko w Warszawie w przyszłym roku może rozpocząć się budowa galerii mieszczących łącznie 150 tys. mkw. sklepów - pisze wyborcza.biz.

Obejmowały one 385 tradycyjnych i specjalistycznych centrów handlowych, 37 parków handlowych oraz 10 centrów wyprzedażowych (dwa kolejne są w budowie). W pierwszych trzech kwartałach 2014 r. polski rynek wzbogacił się o ponad 317 tys. m kw. powierzchni w 14 nowych i trzech rozbudowanych obiektach, co oznacza wzrost o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W bieżącym roku rozbudowy stanowiły ok. 5 proc. nowej podaży powierzchni handlowej.

Największym centrum handlowym, jakie oddane zostało w Polsce w 2014 r., jest otwarte w marcu Atrium Felicity w Lublinie o powierzchni 75 tys. m kw. Drugi największy obiekt to Galeria Warmińska w Olsztynie (41 tys. m kw. GLA), której otwarcie miało miejsce we wrześniu - podlicza Magdalena Sadal z działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield. Według analityków tej firmy obecnie w Polsce w budowie jest ok. 850 tys. m kw. powierzchni handlowej, z czego ok. 150 tys. m kw. powinno trafić na rynek do końca grudnia 2014 r.

Według najnowszych danych szacunkowych w tym roku w Polsce na rynek trafi w sumie 470 tys. m kw. sklepów - to o jedną czwartą mniej niż w ubiegłym roku. Tegoroczna podaż w Polsce to przede wszystkim nieduże obiekty budowane w mniejszych miastach. Dotychczas tylko 47 proc. nowej powierzchni oddano do użytku w miastach liczących ponad 100 tys. mieszkańców i nie otwarto żadnego nowego obiektu w dużych ośrodkach miejskich. Dla porównania: w 2013 r. dwie trzecie nowej podaży przypadło na osiem aglomeracji.

Analitycy z firmy Knight Frank również potwierdzają trend polegający na budowaniu centrów handlowych w mniejszych miastach. Według Knight Frank średnie nasycenie powierzchnią handlową w ośmiu głównych aglomeracjach wyniosło 550 m kw. na tysiąc mieszkańców. Przy tym Warszawa, mimo największych zasobów, jest najmniej nasyconym rynkiem.

Stawki czynszu za powierzchnie handlowe typu "prime" w Polsce pozostają na stabilnym poziomie. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmian tych stawek. Najdroższym rynkiem handlowym pozostaje Warszawa, gdzie najemcy centrów handlowych w najlepszych lokalizacjach za lokale do 100 m kw. zobowiązani są do zapłaty czynszu w wysokości nawet 100 euro za m kw. miesięcznie. Na rynkach regionalnych stawki wahają się od 30 do 60 euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane