Analitycy: W tym roku do rozwoju przez przejęcia może wró‚cić Eurocash

Autor: DM Millennium, www.dlahandlu.pl 24 stycznia 2013 14:18

Analitycy: W tym roku do rozwoju przez przejęcia może wró‚cić Eurocash

Uważamy, że w 2013 r. na rynku handlu produktami FMCG może być kontynuowana konsolidacja rynku, nie spodziewamy się jednak tak dużych transakcji, jak przejęcie Tradisu czy Auchan. Biorąc pod uwagę zainteresowanie funduszy private equity Eko Holdingiem i detalem Emperii, w tym roku spodziewamy się ich dalszej aktywności. Z uwagi na zmniejszające się zadłużenie do rozwoju przez przejęcia może wró‚cić Eurocash, kt‚rego prezes sygnalizował już taką możliwość - piszą analitycy DM Millennium.

Zgodnie z oczekiwaniami w ubiegłym roku doszło do dużych transakcji przejęć na polskim rynku handlu. 2012 r. rozpoczął się przejęciem Tradisu przez Eurocash za 1.1 mld  zł, a pod koniec 2012 r. ogłoszono nabycie przez Auchan należących do Metro Group hipermarket‚w Real w Europie Środkowo-Wschodniej za 1.1 mld euro. II pó‚łrocze przyniosło też walkę funduszy private equity o notowany na GPW Eko Holding - wygrał ją
Advent International, kt‚ry za akcje sp‚łki zapłacił ponad 330 mln  zł.

Ze sprzedaży segmentu detalicznego, pomimo zainteresowania funduszy private equity, na razie zrezygnowała Emperia, decydując przy tym o rozwijaniu jedynie skepó‚w Stokrotka i likwidacji niewielkiej sieci Delima. Emperia podtrzymuje przy tym plany sprzedaży portfela nieruchomości, kt‚rego wartość szacowana jest na 400 mln  zł, jednak zarząd sygnalizuje, że z powodu trudnej sytuacji rynkowej proces ten może być rozciągnięty w czasie.

- Naszym zdaniem w tym roku raczej nie dojdzie do tak dużych transakcji, jak w ubiegłym, tym bardziej, że obie były od dawna oczekiwane, natomiast spodziewamy się działań konsolidacyjnych na mniejszą skalę. Podmiotem przejmującym może być znó‚w Eurocash, któ‚ry stopniowo spłaca zadłużenie po przejęciu Tradisu. Nie jest też wykluczona dalsza aktywność na rynku funduszy private equity, zwłaszcza biorąc pod uwagę zainteresowanie detalem Emperii i walkę o Eko Holding. Zgodnie z konsensusem rynkowym, spowolnienie gospodarcze powinno wpłynąć negatywnie na rezultaty I
p‚ółrocza, natomiast dopiero IV kwartał jest najważniejszy dla rezultat‚w branży i dlatego wpływ gorszej koniunktury na tegoroczne rezultaty może być ograniczony. Mocny złoty r‚ównież w tej branży sprzyja spó‚łkom wynajmującym lokale w centrach handlowych (Alma) - uważają analitycy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane