Analityk: Mało prawdopodobne, by Tesco wyszło z Polski

www.portalspozywczy.pl 30 marca 2015 16:10

Choć w ostatnich tygodniach coraz częściej powtarzane są plotki na temat ewentualnego wyjścia Tesco z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, to jednak taki ruch brytyjskiej sieci na ten moment wydaje się mało prawdopodobny. Taką opinię przedstawił w komentarzu dla serwisu portalspozywczy.pl znany analityk rynku handlu detalicznego, który pragnie zachować anonimowość.

- Nie sądzę, aby Tesco zamierzało sprzedać swój biznes w Europie Środkowo-Wschodniej w celu skoncentrowania się m.in. na rynku brytyjskim. Region CEE odpowiada za ok. 10 proc. przychodów grupy, a Tesco jest jednym z liderów w handlu detalicznym na każdym z rynków tego regionu, w których działa - argumentuje analityk.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Tesco zdecydowało się na scentralizowanie zarządzania w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma zdecydowała się na stworzenie jednego zespołu, który zarządzać będzie biznesami brytyjskiej grupy w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech (razem ok. 1 tys. sklepów). Na czele zespołu stanie David Morris, dotychczasowy prezes czeskiego oddziału Tesco. Przetasowania w strukturze menedżerskiej oznaczają, że ze stanowiskiem prezesa Tesco Polska po dziewięciu latach spędzonych w tej roli pożegnał się Ryszard Tomaszewski.

Jak zauważa nasz rozmówca, konsolidacja zarządzania w regionie CEE przyniesie Tesco oszczędności, których sieć szukała. Co więcej, Tesco w najbliższym czasie może szukać dalszych synergii wewnątrz swoich operacji w regionie, aby kontynuować cięcie kosztów i wprowadzać bardziej efektywne i zapewne jeszcze bardziej scentralizowane zarządzanie. Równocześnie analityk zauważa, że bardzo istotne jest to, aby zarządzanie na poziomie samych sklepów Tesco pozostało lokalne i "aby było na tyle kompetentne, aby zaoferować klientom to, co jest dla nich najważniejsze".

Komentujący ostatnie zdarzenia w Tesco analityk uważa za bardzo mało prawdopodobne, aby jakiś globalny gracz z rynku handlu detalicznego przejął biznes brytyjskiej sieci w Europie Centralnej. - Większość globalnych graczy mierzy się z wyzwaniami na swoich rodzimych rynkach oraz na rynkach dla siebie kluczowych i właśnie tam alokuje środki finansowe. Wątpię, aby globalne gracze podjęli ryzyko i zainwestowali wielką sumę pieniędzy na nieznanym, a przy tym już wysoce konkurencyjnym rynku - tłumaczy ekspert.

I dodaje: - Niektórzy analitycy spekulują, że część biznesu Tesco w CEE mógłby przejąć fundusz inwestycyjny. Gdy spojrzymy na działania funduszy inwestycyjnych na rynku retail w regionie CEE w ostatniej dekadzie, zauważymy, że niektóre fundusze co prawda zainwestowały w sieci handlowe, ale tylko kilku z nim udało się szybko poprawić kondycję sieci i następnie sprzedać udziały w niej.

Więcej:

http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/tesco-zostanie-w-polsce,112766_1.html

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane