Analityk o fuzji Tradisu i Eurocashu: Synergia kosztów może wynieść 50 mln zł

Autor: portalspozywczy.pl 21 lutego 2011 18:14

Analityk o fuzji Tradisu i Eurocashu: Synergia kosztów może wynieść 50 mln zł

- Po przejęciu Tradisu, konkurenci Erocashu będą musieli dużo bardziej się wysilić aby osiągnąć konkurencyjne warunki handlowe. Tymczasem Eurocash ze względu na większą skalę ma szansę uzyskać lepsze warunki zakupowe od producentów, przez co stanie się bardziej atrakcyjny dla swoich klientów. Może to oznaczać potencjalnie szybszy wzrost dla Eurocashu kosztem mniejszych hurtowników - uważa Kamil Szlaga, analityk KBC Securities.

Prezes Amaral powiedział, że za kilka lat na rynku będą się liczyć tylko podmioty o obrotach powyżej 20 mld zł?

Zgadzam się z tą teorią, jednak Prezes Amaral miał w perspektywie naprawdę dłuższy horyzont czasowy. Już widać, że te mniejsze firmy gorzej sobie radzą, a ich degradacja będzie postępować. Na tym rynku pozostaną tylko najsilniejsi i tylko oni będą w stanie się rozwijać.

Co wynika dla Eurocashu z tak dużej akwizycji?

Szansę upatruję w licznych synergiach, które się wydarzą. Najważniejszą jest poprawa warunków zakupowych, która będzie dość łatwa i szybka do osiągnięcia, bo przenegocjowanie kontraktów zajmie jedynie kilka miesięcy. Pytanie czy Eurocash uda się osiągnąć zapowiadany poziom synergii.

Kolejnym obszarem jest restrukturyzacja kosztów - logistyka, obsługa i wykorzystanie magazynów. W tym obszarze oczekiwane są oczywiście znaczące oszczędności. Kolejną synergią powinno być lepsze zarządzanie kapitałem obrotowym. Eurocash ma mocno wyśrubowane i bardzo efektywne zarządzanie kapitałem obrotowym. Liczę na to, że uda się poprawić kapitał pracujący w zakupionym Tradisie o kilka dni, co powinno się przełożyć na kilkadziesiąt milionów oszczędności w skali roku.

Po zakupie Tradisu Eurocash będzie musiał zrestrukturyzować działalność?

Na pewno będzie to duży proces, chociaż ta restrukturyzacja czeka nie tylko Tradis, ale też Eurocash - przecież powstanie jeden organizm. W wielu obszarach Emperia ma silniejszą pozycję na rynku, w innych Eurocash, więc to będzie musiało być przeprowadzone tak, aby nie stracić udziału w rynku. Wyobrażam sobie więc, że w pewnych miejscach zostaną zamknięte magazyny Eurocash, a w niektórych - Emperii. Trzeba opracować wspólny model zarządzania. Biorąc pod uwagę synergie, to oszczędności na poziomie 50 mln zł mogą zostać osiągnięte już w 2012 r.

Kiedy można spodziewać się pełnej synergii?

Według Eurocash osiągnięcie pełnej synergii będzie możliwe po 2-3 latach. Na efekty częściowe potrzebne jest co najmniej kilkanaście miesięcy, a całkowita integracja tych dwóch biznesów to kwestia jeszcze dłuższego kresu. Mam tutaj na myśli cross-selling oraz pełne wykorzystanie platformy, jaką ma Eurocash, czyli lewarowanie sprzedaży papierosów, alkoholu, czy innych produktów, które oferuje Tradis oraz pozostałe działalności Eurocash.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10811

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane