Analityk: Przejęcie Stokrotki przez Maxima Grupe nie zmieniłoby wiele na polskim rynku

Autor: dlahandlu.pl 16 listopada 2017 09:41

Analityk: Przejęcie Stokrotki przez Maxima Grupe nie zmieniłoby wiele na polskim rynku fot. Shutterstock

Zdaniem Marii Mickiewicz, analityk Pekao Investment Banking, ewentualne przejęcie Emperii przez Maxima Grupe nie przyniesie znaczącej zmiany rozkładu sił na rynku handlu FMCG. Zakładając natomiast, że nowy inwestor chciałby umacniać swoją pozycję na polskim rynku poprzez kolejne akwizycje, można oczekiwać, że po tym przejęciu Stokrotka przyspieszyłaby otwarcia nowych sklepów.

7 listopada zarząd Emperii Holding poinformował, że rozpoczął negocjacje z firmą Maxima Grupe UAB jako potencjalnym inwestorem w ramach procesu pozyskania inwestora strategicznego dla wsparcia rozwoju spółki. Rozstrzygnięcie negocjacji powinno nastąpić w jeszcze w czwartym kwartale 2017 r.

- Mówimy tu o przejęciu sieci przez podmiot, który na ten moment posiada bardzo ograniczoną ekspozycję na polski rynek. Maxima przejęła kilka lat temu niewielką sieć Aldik, której obroty stanowią około 10 proc. tego, co generuje obecnie sieć Emperii. Na skalę polskiego rynku jest to więc podmiot niewielki. Takie przejęcie oznaczałoby oczywiście mocniejsze wejście Maximy na polski rynek, ale bez skonsolidowania dodatkowych średniej wielkości biznesów warunki konkurencyjne dla pozostałych graczy nie powinny się mocno zmienić – mówi Maria Mickiewicz.

- Pod względem obrotów Maxima to podmiot prawie 5-krotnie większy niż sama Emperia. Patrząc po skali działania można by oczekiwać, że litewska spółka może mieć możliwości inwestycyjne, choć na tym etapie nie znamy szczegółów dotyczących zadłużenia czy też ogólnej kondycji bilansowej spółki. Zakładając jednak, że nowy inwestor byłby ukierunkowany na zdobywanie udziałów rynkowych, można oczekiwać, że po tym przejęciu Stokrotka nabrałaby wiatru w żagle i otwarcia nowych sklepów mogłyby przyspieszyć, zwłaszcza w nowym formacie convenience - dodaje.

Przypomnijmy, że Petras Jašinskas, przewodniczący Rady Nadzorczej  Maxima Grupe poinformował, że jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, Maxima Grupe ogłosi wezwanie na wszystkie pozostałe akcje spółki. Jak tłumaczy Petras Jašinskas, ekspansja w Polsce poprzez nabycie działającej sieci detalicznej jest logicznym i konsekwentnym krokiem dla Maxima Grupe. Maxima działa na polskim rynku od 2012 r., jest właścicielem sieci Aldik. W 2016 roku skonsolidowane obroty litewskiej grupy wyniosły 2,69 mld euro.

W maju tego roku zarząd Emperii Holding, po akceptacji Rady Nadzorczej, podjął decyzję o rozpoczęciu procesu pozyskania inwestora. Spółka poszukuje firmy, która byłby w stanie finansować dalszy rozwój sieci Stokrotka. Wyłącznym doradcą spółki wspierającym ją w procesie pozyskiwania inwestora jest Rothschild Global Advisory. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane