PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analityk: Szansą dla Tesco jest sprzedaż drugoplanowych biznesów

www.portalspozywczy.pl 24 października 2014 09:12

David Gray, analityk Planet Retail jest pewny, że słabe wyniki zaprezentowane przez Tesco zaowocują tym, że sieci nie uda się zrealizować tegorocznych planów odnowy sklepów w Wielkiej Brytanii (to jeden z głównych punktów strategii Tesco, która zaczęła być wdrażana jeszcze przez poprzedniego prezesa sieci). To dla Tesco duże zmartwienie, ponieważ ponad połowa hipermarketów Tesco oraz placówek Tesco Express w Wielkiej Brytanii wciąż nie została odświeżona.

Jestem przekonany, że Dave Lewis będzie musiał wziąć pod uwagę możliwość sprzedaży drugoplanowych biznesów Tesco, takich jak serwis streamingowy Blinkbox oraz sieć Dobbies Garden Centres, aby uzbierać wystarczająco dużo gotówki na odnowę kolejnych sklepów - stwierdził Gray.

Analityk zwraca uwagę na to, że coraz większej zadyszki dostaje również zagraniczny biznes Tesco, a nie tylko sklepy na rynku brytyjskim. - Spadki sprzedaży like-for-like rozchodzą się niczym wysypka po niemal wszystkich z dziewięciu głównych zagranicznych rynków Tesco, co powoduje jeszcze większą presję na nowego prezesa do zdecydowanego działania - zauważa Gray, podkreślając, że Lewis powinien wziąć pod uwagę możliwość sprzedaży sieci detalicznej Kipa (biznes Tesco w Turcji).

Gray przypomina równocześnie, że pomimo wszystkich aktualnych kłopotów, Tesco wciąż pozostaje siecią o największych przychodach w Wielkiej Brytanii - przynajmniej na ten moment. Analityk podkreśla, że szansą dla Tesco może być dalsze inwestowanie w format convenience. Zdaniem Graya, Tesco cały czas pokazuje wysoką zdolność adaptacji w tym formacie, otwierając kolejne małe sklepy convenience w Korei i Tajlandii. W dłuższej perspektywie, będzie to dla Tesco źródło stałych, rosnących przychodów, które może okazać się "buforem" dla spadającej sprzedaży w innych formatach/regionach. Analityk Planet Retail spodziewa się, że przychody Tesco z formatu convenience wzrosną globalnie z aktualnego poziomu 6,9 mld funtów rocznie do niemal 11 mld funtów w roku 2018.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane