PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Analiza: Drogerie i supermarkety wypierają dyskonty i hipermarkety w kategorii kosmetyków

Autor: www.dlahandlu.pl 22 marca 2016 11:14

Analiza: Drogerie i supermarkety wypierają dyskonty i hipermarkety w kategorii kosmetyków fot. shutterstock

W Polsce rynek kosmetyczno-chemiczny wart jest ok. 20,52 mld zł, z czego 72% wartości rynku stanowi sprzedaż artykułów kosmetycznych – 14,79 mld zł, a 28% sprzedaż artykułów chemicznych – 5,72 mld zł. Jest to rynek podlegający ciągłym przemianom. Konkurencja na rynku zaostrza się, a do walki o klienta włączyły się dyskonty - czytamy w sprawozdawaniu firmy Kedros Group.

- Rośnie również znaczenie Internetu. Klienci są coraz bardziej wiadomi swoich potrzeb i oczekują dobrych jakościowo produktów w przystępnych cenach. Porównujc dane z roku 2015 z rokiem poprzednim można zauważyć wzrost wartości rynku wynoszący 6,5% - opisuje firma.

Głównymi kanałami dystrybucji produktów kosmetyczno-chemicznych w Polsce są : dyskonty, drogerie, super- i hipermarkety. Porównując ich procentowy udział w sprzedaży z lat 2014-2015, zarówno pod względem wartoci jak i ilości sprzedanych produktów, można zauważyć, że drogerie i supermarkety wypieraj z rynku dyskonty oraz hipermarkety.
Przy czym dyskonty straciły najwięcej udziałów jeśli chodzi o ilościową sprzedaż produktów – tu zmiana wynosi -9,5%, a hipermarkety - głównie na wartościowej sprzedaży produktów zmiana w tym zakresie wynosi -6,2%.

Konkurencja na rynku drogeryjnym w Polsce jest bardzo silna. Bezdyskusyjnym liderem rynku jest sieć marketów drogeryjnych Rossmann z 1103 placówkami położonymi na terenie całej Polski. Sieć ta posiada już około 28,4% całego rynku. Od kilku lat można też zauważyć bardzo silne trendy konsolidacyjne. Sieci takie jak Laboo czy Drogerie Polskie powstały właśnie przez
połączenie tradycyjnych drogerii dzięki czemu umocniły swoją pozycję na rynku. Dużym graczem na rynku jest również sieć drogerii Natura z blisko ponad 270 placówkami oraz należąca do Jeronimo Martins sieć Hebe, która posiada obecnie ok. 100 sklepów.

.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane