PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Apsys rusza z budową centrum handlowego Posnania za 300 mln euro

Autor: PAP/dlahandlu.pl 9 lipca 2014 22:34

Apsys rusza z budową centrum handlowego Posnania za 300 mln euro

Trzy tysiące osób znajdzie pracę w "Centrum Posnania" - nowej galerii handlowej, pod której budowę wkopano kamień węgielny. Projekt realizowany jest w ramach "Inwestycji Polskich" i będzie kosztować łącznie ok. 300 mln euro i ma się zakończyć w drugiej połowie 2016 r. Najemcą spożywczym ma być Carrefour. Wcześniej inwestycja funkcjonowała pod nazwą CH Łacina.

W sąsiedztwie centrum miasta, na 9 hektarach, powstanie galeria licząca 100 tys. m kw. powierzchni handlowej. Przy budowie centrum pracować będzie 3 tys. osób. Taka sama liczba osób ma znaleźć pracę w sklepach, punktach usługowych i obsłudze "Centrum Posnania" po jego otwarciu. Według budującej Centrum firmy Apsys Polska, jest to obecnie największa inwestycja handlowa w Europie Centralnej.


Inwestycja finansowana jest przez konsorcjum trzech banków, w skład którego wchodzi m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego. Prof. Barbara Borusiak z katedry handlu i marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) w Poznaniu w rozmowie z PAP wskazuje, że stolica Wielkopolski ma jeden z najwyższych współczynników nasycenia centrami handlowymi w kraju. "Lokalizacja centrum jest szczególna. W bezpośrednim sąsiedztwie jest już jedna duża galeria handlowa" - dodała prof. Borusiak.
Według raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych nasycenie w Poznaniu tego typu powierzchnią wynosi 670 m kw. na 1 000 mieszkańców i jest to drugi wynik w kraju, po Wrocławiu. Licząc istniejące i budowane w mieście obiekty, współczynnik ten wyniesie 759 m kw. i będzie równy wynikowi stolicy woj. dolnośląskiego.
Według badań przeprowadzonych przez UE tzw. komercjalizacja, czyli stopień wynajęcia powierzchni, poznańskich centrów handlowych jest wysoka. W ocenie prof. Borusiak kolejne obiekty handlowe spowodują spadek tego wskaźnika, bo rynek jest już nasycony. "Będzie to skutkowało pogorszeniem kondycji centrów, aż do ich zamknięcia. Trudno jednak przewidzieć, w jakim czasie to nastąpi" - dodała prof. Borusiak.
"Centrum Posnania" będzie 19. obiektem należącym do spółki Apsys Polska; największą galerią handlową w Wielkopolsce oraz trzecią co do wielkości w Polsce. W poznańskim centrum ma się znajdować 300 lokali dla najemców. Przy obiekcie powstanie parking na 3,3 tys. samochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Michalina 2015-12-02 11:24:40

  Pieniądze przeznaczone na budowę tej galerii wyrzucane są w błoto. Po co kolejny obiekt handlowy, jeśli w Poznaniu jest Malta idealna galeria. Przyjazna dla środowiska, funkcjonalna, nawet posiada parkingiem przeznaczony specjalnie dla kobiet. Kto podejmuje takie nieracjonalne decyzje??

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane