PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Apsys rusza z budową centrum handlowego Posnania za 300 mln euro

Autor: PAP/dlahandlu.pl 9 lipca 2014 22:34

Apsys rusza z budową centrum handlowego Posnania za 300 mln euro

Trzy tysiące osób znajdzie pracę w "Centrum Posnania" - nowej galerii handlowej, pod której budowę wkopano kamień węgielny. Projekt realizowany jest w ramach "Inwestycji Polskich" i będzie kosztować łącznie ok. 300 mln euro i ma się zakończyć w drugiej połowie 2016 r. Najemcą spożywczym ma być Carrefour. Wcześniej inwestycja funkcjonowała pod nazwą CH Łacina.

W sąsiedztwie centrum miasta, na 9 hektarach, powstanie galeria licząca 100 tys. m kw. powierzchni handlowej. Przy budowie centrum pracować będzie 3 tys. osób. Taka sama liczba osób ma znaleźć pracę w sklepach, punktach usługowych i obsłudze "Centrum Posnania" po jego otwarciu. Według budującej Centrum firmy Apsys Polska, jest to obecnie największa inwestycja handlowa w Europie Centralnej.


Inwestycja finansowana jest przez konsorcjum trzech banków, w skład którego wchodzi m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego. Prof. Barbara Borusiak z katedry handlu i marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) w Poznaniu w rozmowie z PAP wskazuje, że stolica Wielkopolski ma jeden z najwyższych współczynników nasycenia centrami handlowymi w kraju. "Lokalizacja centrum jest szczególna. W bezpośrednim sąsiedztwie jest już jedna duża galeria handlowa" - dodała prof. Borusiak.
Według raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych nasycenie w Poznaniu tego typu powierzchnią wynosi 670 m kw. na 1 000 mieszkańców i jest to drugi wynik w kraju, po Wrocławiu. Licząc istniejące i budowane w mieście obiekty, współczynnik ten wyniesie 759 m kw. i będzie równy wynikowi stolicy woj. dolnośląskiego.
Według badań przeprowadzonych przez UE tzw. komercjalizacja, czyli stopień wynajęcia powierzchni, poznańskich centrów handlowych jest wysoka. W ocenie prof. Borusiak kolejne obiekty handlowe spowodują spadek tego wskaźnika, bo rynek jest już nasycony. "Będzie to skutkowało pogorszeniem kondycji centrów, aż do ich zamknięcia. Trudno jednak przewidzieć, w jakim czasie to nastąpi" - dodała prof. Borusiak.
"Centrum Posnania" będzie 19. obiektem należącym do spółki Apsys Polska; największą galerią handlową w Wielkopolsce oraz trzecią co do wielkości w Polsce. W poznańskim centrum ma się znajdować 300 lokali dla najemców. Przy obiekcie powstanie parking na 3,3 tys. samochodów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Michalina 2015-12-02 11:24:40

    Pieniądze przeznaczone na budowę tej galerii wyrzucane są w błoto. Po co kolejny obiekt handlowy, jeśli w Poznaniu jest Malta idealna galeria. Przyjazna dla środowiska, funkcjonalna, nawet posiada parkingiem przeznaczony specjalnie dla kobiet. Kto podejmuje takie nieracjonalne decyzje??

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane