Atrium rozbuduje centra Atrium Targówek i Atrium Promenada

Autor: dlahandlu.pl 18 maja 2016 09:32

Zarząd Atrium European Real Estate Limited zatwierdził pierwszy etap rozbudowy Atrium Targówek o powierzchni najmu wynoszącej ok. 9000 mkw. brutto. Koszty realizacji tego etapu, który poprzedza główną część rozbudowy, szacowane są na około 11 mln EUR i obejmą wykup potrzebnych gruntów, opracowanie projektu i budowę dodatkowego parkingu.

Odnotowano ponadto znaczny postęp rozbudowy i przebudowy nieruchomości Atrium Promenada o powierzchni 44 000 mkw. W marcu bieżącego roku Atrium otworzyło flagowy sklep H&M o powierzchni około 3000 mkw. Jest to jeden z największych sklepów H&M w Polsce, a jego otwarcie zbiegło się w czasie z pomyślnym zakończeniem pierwszego etapu realizacji projektu. Z kolei 17 maja zarząd zatwierdził drugi etap rozbudowy i przebudowy, o szacunkowym koszcie realizacji wynoszącym 51 mln EUR.

Wartość rynkowa 21 dochodowych nieruchomości Atrium w Polsce wynosi 1,5 mld EUR. Stanowi to 58,2% całego, wartego 2,6 mld EUR i liczącego 67 dochodowych nieruchomości, portfela Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym samym wartość nieruchomości w Polsce, które mają jedną z najwyższych wycen w Grupie, po raz kolejny osiągnęła rekordowy wynik.

W wartościach porównywalnych dochód z najmu brutto (ang. GRI) oraz dochód z najmu netto (ang. NRI) z portfela polskich nieruchomości Atrium pozostawał stabilny i wynosił odpowiednio 25,7 mln EUR i 25,6 mln EUR. Według Europejskiego Stowarzyszenia Nieruchomości Publicznych (EPRA) dochód z najmu netto (NRI) w wartościach porównywalnych był również stabilny i wynosił 23,8 mln EUR.

Wskaźnik obłożenia EPRA we wszystkich 21 inwestycjach będących w eksploatacji utrzymał się na wysokim poziomie 96,2%. W kwietniu bieżącego roku Grupa podpisała wstępne umowy sprzedaży trzech nieruchomości w Polsce o łącznej wartości 17,5 mln EUR. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana w II kwartale. Umowy są realizowane w ramach strategicznej zmiany pozycjonowania portfela nieruchomości Grupy. W marcu Atrium zakończyło w Polsce dobrowolną spłatę pożyczki, której całkowita wartość wynosiła 49,5 mln EUR.

Kontentując osiągnięte wyniki, Josip Kardun, prezes Grupy, powiedział: - Po 2015 roku, w którym prowadziliśmy szeroko zakrojoną działalność operacyjną, w I kw. bieżącego roku nadal aktywnie przebudowywaliśmy pozycjonowanie portfela nieruchomości Atrium, zmierzając w kierunku większych i dominujących centrów handlowych, które pozwalają wypracować wyższej jakości przepływy gotówkowe. Wyniki tych działań, które z wyjątkiem Rosji wykazały 1,6 procentowy wzrost dochodu z najmu netto (NRI), są sygnałem, że nasza strategia ma pozytywny wpływ na resztę portfela nieruchomości. Będziemy kontynuowali strategiczną zmianę pozycjonowania naszego portfela poprzez nabywanie nieruchomości zwiększających jego wartość przy jednoczesnej sprzedaży tych, które nie należą do kategorii strategicznych, jak również poprzez nieustanną modernizację istniejących centrów handlowych, realizując projekty takie jak rozbudowa CH Targówek i CH Promenada, o czym powiadomiliśmy dzisiaj. Nadal będziemy wzmacniali bilans naszej Grupy oraz jej strukturę kapitałową, wykorzystując w tym celu rozmach uzyskany w czasie realizacji wspomnianych inicjatyw”.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,29

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane