PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Auchan, Carrefour i Tesco pracują nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 27 grudnia 2011 13:03

Barometr Płatności Zbliżeniowych Visa Europe wskazuje na rosnącą świadomość i zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi. 65 proc. użytkowników kart zbliżeniowych uznało, że taka forma płatności to rozwiązanie „niezmiernie atrakcyjne" lub „bardzo atrakcyjne". Prace nad wdrożeniem płatności zbliżeniowych ruszyły już m.in. w takich sieciach jak: Auchan, Carrefour czy Tesco.

31 proc. osób korzystających z usług bankowych w Polsce rozpoznaje logotyp na karcie oznaczający, że dana karta ma dodatkową funkcję zbliżeniową; w marcu br. odsetek ten wynosił 22 proc. Z kolei odsetek osób w tej grupie, które słyszały o płatnościach zbliżeniowych i wiedzą, na czym one polegają, wzrósł we wrześniu br. do 32 proc. (z 26 proc. w marcu br.) 

- Cieszymy się, że tradycyjna otwartość Polaków na nowe rozwiązania przekłada się również na tak duże zainteresowanie płatnościami zbliżeniowymi. Wychodząc temu naprzeciw, banki wydały w Polsce już ponad 5,5 mln kart Visa z mikroprocesorem z dodatkową funkcją zbliżeniową - stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce.

Odsetek polskich posiadaczy kart z funkcją płatności zbliżeniowych, którzy użyli karty zbliżeniowej do takiej płatności w ciągu ostatnich trzech miesięcy przed badaniem przekroczył już 41 proc., podczas gdy w marcu br. wynosił tylko 29 proc.

Opinię, że płatności zbliżeniowe oferuje zbyt mało placówek detalicznych wyraziło w Polsce 34% osób, które posiadają karty zbliżeniowe, ale ich nie używają.

Jeśli chodzi o zachęcanie do używania karty zbliżeniowej, zasadnicze znaczenie mają wszelkiego rodzaju promocje, w których można coś otrzymać. Tak jest szczególnie w Polsce, gdzie aż 48 proc. użytkowników kart zbliżeniowych deklaruje, że płaciłoby zbliżeniowo częściej, gdyby istniały ku temu zachęty. W Wielkiej Brytanii odsetek takich użytkowników wynosi 39%, a w Turcji 34%.

 

Wśród sytuacji, w których obecnie korzystają z gotówki, a woleliby płacić zbliżeniowo, Polacy najczęściej wymieniali: transport miejski, opłaty za parkowanie, taksówki, płatności w sklepach spożywczych oraz wizyty w restauracjach.

Dla posiadaczy kart zbliżeniowych najważniejszymi zaletami tej technologii są: większa szybkość transakcji kartą zbliżeniową niż „klasyczną", brak konieczności potwierdzania każdej transakcji kodem PIN oraz większa szybkość płatności zbliżeniowej niż gotówkowej.

Na rynku jest już ponad 5,5 milionów zbliżeniowych kart Visa, oferowanych obecnie przez 20 banków. Płatności zbliżeniowymi kartami Visa można już dokonać w prawie 40 tys. terminali w placówkach handlowo-usługowych (na początku roku było ich nieco ponad 10 tys.), w tym m.in. takich znanych firm jak: McDonald's, coffeeheaven, Empik, Shell, T-Mobile, Rossmann czy IKEA. Z każdym miesiącem dołączają nowe placówki - zarówno pojedyncze, jak i sieciowe. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane