Auchan Holding ze spadkiem sprzedaży LFL na poziomie 0,7 proc.

Autor: dlahandlu.pl 31 sierpnia 2016 16:14

Auchan Holding ze spadkiem sprzedaży LFL na poziomie 0,7 proc. fot. Auchan


W I półroczu 2016 skonsolidowane przychody Auchan Holding przed opodatkowaniem wyniosły 26,106 mld euro (wzrost o 0,8 proc. przy stałym kursie wymiany, ale spadek o - 3 proc. przy zmiennym kursie wymiany). Firma zanotowała spadek sprzedaży LfL na poziomie - 0,7 proc.

EBITDA wzrosła przy stałym kursie wymiany o 0,1 proc. do 1,043 mld euro, ale spadła o -5,5 proc. przy zmiennym kursie wymiany). Zysk operacyjny z działalności kontynuowanej przed opodatkowaniem spadł do 296 mln euro, czyli o - 13,2 proc. przy stałym kursie wymiany i o 21,2 proc. przy zmiennym kursie wymiany. Zysk operacyjny przed opodatkowaniem spadł do 228 mln euro, czyli o - 22,4 proc. przy stałym kursie wymiany i o - 30,3 przy zmiennym kursie wymiany. Zysk netto z działalności kontynuowanej spadł do 117 mln euro, czyli o - 16 proc. przy stałym kursie wymiany walut i o - 25,3 proc. przy zmiennym kursie wymiany. Zysk przed opodatkowaniem spadł o 37,2 proc. do 174 mln euro. Jednocześnie wzrost organiczny wyniósł 1,1 proc., na co złożyło się powstanie nowych placówek (przyrost o 1,8 proc.) przy jednoczesnym spadku na poziomie sprzedaży like for like (-0,7 proc.). Negatywny wpływ na procentowy wzrost przychodów przed opodatkowanie miały ceny paliw (-0,4 proc.), a także wahania kursów walutowych, które obniżyły wyniki holdingu o blisko 1 mld euro, czyli 3,8 proc. (były to spadki walut głównie w Rosji, Polsce i Chinach). Firma widzi jednak pozytywne sygnały, m.in. we Francji czy Portugalii i Hiszpanii, w których to krajach firma zanotowała "silny wzrost like for like".

Spółki należące do Auchan Holding w I półroczu 2016 zainwestowały 601 mln euro, co oznacza spadek o 13,3 proc. rdr. z poziomu 693 mln euro. W II półroczu firma zamierza zwiększyć wydatki inwestycyjne ponad pułap, który wydatkowała w II połowie 2015 roku.

Kraje Azji są dla firmy priorytetowe pod względem inwestycji i odpowiadają za 31,4 proc. wydatków inwestycyjnych, które zapewniają wzrost firmy na rynku chińskim. Francja pozostaje także jednym z priorytetowych rynków, na których wydatkowane jest 30,5 proc. ze środków inwestycyjnych, przeznaczanych głównie na modernizację sieci sklepów.

W Polsce Auchan Retail po transformacji szyldów Real na Auchan zanotował rekordowy wzrost klientów i asortymentu. Firma jest też zadowolona z zakończenia procesu rebrandingu hipermarketów Real. W Rosji sprzedaż spadła ze względu na negatywną sytuację ekonomiczną i wpływ zmiennego kursu walut na wyniki. Mimo to Auchan inwestuje znaczne środki na tym rynku - czytamy w komunikacie.


Wilhelm Hubner, szef rady nadzorczej Auchan Holding tak skomentował wyniki firmy:  Wdrożyliśmy strategię multiformatową we wszystkich w krajach, w których działamy, a sklepy convenience stały się kluczowym atrybutem. Jednocześnie przyśpieszyliśmy digitalizację naszych operacji handlowych (znaczące inwestycje w e-sklep w Chinach)... W ciągu kilku miesięcy wrócimy na tory zapewniające rozwój naszemu skutecznemu i zrównoważonemu modelowi biznesowemu i osiągniemy nasze ambitne cele - podsumował.

Auchan Retail zarządza siecią 969 hipermarketów, 2,612 marketów i sklepami e-skepami w 16 krajach, z czego w ostatnim półroczu przybyło 16 hipermarketów i 46 marketów. Auchan w Polsce na koniec I półrocza 2016 roku miało 76 hipermarketów i oraz 32 sklepy Simply Market (o 1 mniej niż pod koniec 2015 roku). Immochan zarządza zaś siecią 22 centrów handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,29

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane