Badania: Rotacja sprzedawców wpływa na efektywność zespołu

Autor: www.dlahandlu.pl 25 września 2013 09:25

Badania: Rotacja sprzedawców wpływa na efektywność zespołu

Przeciętna fluktuacja, czyli migracja pracowników z przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa, wynosi w skali roku nieco powyżej 12 proc. 38-proc. jest udział fluktuacji wymuszonej, gdy zmiana wynika z rozwiązania przez firmę umowy z pracownikiem. W opinii większości ankietowanych menedżerów zmiana miejsca pracy pracowników sprzedaży nie należy do najważniejszych problemów, z jakimi przychodzi obecnie zmagać się ich organizacjom. Jednak co siódmy respondent ocenia to zjawisko jako szkodliwe.

Na czoło listy rankingowej negatywnych konsekwencji migracji sprzedawców wybijają się przede wszystkim kwestie związane ze wzrostem kosztów rekrutacji, selekcji i szkolenia nowych pracowników oraz czynniki wskazujące na obniżenie efektywności operacyjnej organizacji. Wśród nich znalazły się: utrata cennych informacji rynkowych, obniżenie jakości obsługi klientów oraz zauważalny spadek sprzedaży. Znacząca jest też wysoka pozycja w powyższym rankingu czynnika określanego jako ,,pogorszenie się atmosfery w zespole sprzedawców". 

Niezależnie od ogólnie negatywnej oceny zjawiska, respondenci wskazali również na pewne pozytywne strony migracji. Dla ponad 50 proc. ankietowanych najważniejszym z nich jest ,,korzystny wpływ fluktuacji sprzedawców na skuteczność i motywację pozostałych w organizacji pracowników" oraz „pozytywne oddziaływanie zjawiska na poprawę relacji sił sprzedaży z klientami oraz poziom ich obsługi".

Pierwsze w Polsce masowe badania zjawiska fluktuacji personelu w organizacjach sprzedaży powstały dzięki współpracy Polish National Sales Awards z grupą badawczą dr. Krzysztofa Cybulskiego z Wydziału Zarządzania UW. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • tm 2013-09-24 19:33:05

  dobrym przykładem są drużyny sportowe, np. piłkarskie: żeby zbudować i utrzymać dobry poziom czasem trzeba wymienić zawodników, nikt z tego powodu nie rozpacza. Wszystko zależy od trenera...

 • czytelnik 2013-09-24 15:28:44

  Czy lek przed zwolnieniem z pracy to odpowiedni czynnik motywacyjny ? czy profesjonalny manager w ten sposob buduje relacje i wizerunek firmy ?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,19

 • Śr

  4,27

 • Min

  3,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane